Ashwagandha: Čo to je, aké má účinky na zdravie? + Ako ju užívať

Ashwagandha: Čo to je, aké má účinky na zdravie? + Ako ju užívať
Zdroj foto: Getty images
Ashwagandha je bylina prezývaná ja ako Indický šafrán. Je jednou z najznámejších bylín tradičného prírodného liečiteľstva. Svoju popularitu nadobudla vďaka priaznivým vplyvom na zdravie a plodnosť mužov.

Aké sú jej zdravotné účinky na organizmus? Kto by sa jej mal naopak vyhnúť?

Charakteristika

Ashwagandha doslovne znamená konská vôňa a charakterizuje silný resp. „konský účinok“ na zdravie a silu žrebca. Je to adaptogénna rastlina s priaznivým účinkom na fyzické psychické zdravie, imunitu, kardio-vaskulárny systém či pohlavnú sústavu.

Obsah, zloženie, účinky, kontraindikácie, dávkovanie i užívanie, domáce pestovanie a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.

Čo je to Ashwagandha?

Ašvaganda je subtropická až tropická rastlina dorastajúca do výšky 1,5 metra. Miestom jej výskytu je najmä India a tropické krajiny Ázie, Afriky i Európy. Má drobné žltozelené kvety, listy a guľatý oranžovočervený plod vo forme bobule.

Slovensky je nazývaná ako Vitánia snodárná (Whitania Somnifera).

Z rastliny sa najčastejšie využíva jej koreň, ktorý sa po zbere usuší a následne rozdrví na jemný prášok.

Podľa mnohých kultúr ju možno zaradiť medzi prírodné zázraky, a to vďaka jej bohatému zloženiu. Patrí medzi najvyužívanejšie byliny Ajurvédskej medicíny.

Rastlina Ašvagandy sa u nás dá zohnať v rôznych formách, a to najmä ako kapsula, tableta, čaj, prášok či tinktúra.

Čajová zmes

Bežnou možnosťou využitia rastliny je príprava čaju. Kúpiť si môžete už hotový čaj (sypaný/sáčkový), ktorý stačí len zaliať horúcou vodou, vylúhovať a vypiť.

Zaujímavejšia môže byť však možnosť pripraviť si domáci čaj z vlastnej sušenej rastliny.

Mletý (drvený) prášok

Ashwagandha sa dá kúpiť ako mletý  prášok, ktorý obsahuje jej koreň. Z hotového prášku možno pripraviť nápoj podľa vlastnej chute. Bežne sa však rozmieša vo vode, ovocnej šťave, prípadne aj v mlieku s medom. 

Tinktúra

Ďalšou tradičnou formou vyžitia rastlín sú práve tinktúry (tekutý extrakt), ktoré možno konzumovať na množstvo spôsobov. Odporúčané sú práve tinktúrové zmesi bez pridaných farbív a umelých sladidiel.

Kapsula/tableta

Voľne dostupné výživové doplnky v kapsule obsahujú obvykle extrakt z koreňa rastliny. Tablety sa užívajú perorálne pravidelne podľa stanoveného dávkovania od výrobcu.  

Rastlina Ashwagandha v prírode
Rastlina Ashwagandha v prírode. Zdroj foto: Getty Images

Obsah a zloženie Ašvagandy

Ashwagandha má v tradičnej medicíne silné zastúpenie, a to vďaka vysokému obsahu účinných látok, ako sú flavonoidy, alkaloidy, saponíny, laktóny, vitamíny i minerály.

Flavonoidy sú známe svojim antioxidačným a protizápalovým vplyvom na ľudský organizmus. Alkaloidy sú pri dodržaní dávkovania prospešné najmä na podporu imunitného systému a obranyschopnosti.

Laktóny sú aktívne látky priaznivo pôsobiace na vitalitu organizmu a naopak bojujúce proti rakovinovému pôsobeniu. Saponíny priaznivo vplývajú na obranyschopnosť a podporu kardio-vaskulárneho systému.

Ďalej sa v Ashwagande nachádzajú aminokyseliny, fytoestroly, triesloviny a iné prospešné účinné látky. Z vitamínov je najviac zastúpený vitamín C a z minerálov zase železo a vápnik.

Vnútorné použitie

Kde sa môže očakávať jej efektivita?

Priaznivé účinky na ľudský organizmus

Ako aj iné ostatné adaptogénne rastliny, Ašvaganda pomáha telu udržiavať homeostázu, a teda rovnováhu vnútorného prostredia.

Celkovo priaznivo vplýva na imunitný systém psychické zdravie. Má účinky podporujúce činnosť štítnej žľazy, nervovej sústavy i mužského libida.

Najznámejšie účinky rastliny Ashwagandhy

1. Podpora imunity a obranyschopnosti

Ašvaganda obsahuje veľké množstvo antioxidantov, minerálov a vitamínu C, ktoré podporujú imunitný systém.

Účinné látky v byline pôsobia protizápalovo, antibakteriálne a antioxidačne. Podporujú antioxidačnú aktivitu, ktorá chráni bunky pred voľnými radikálmi a bránia tak oxidačnému stresu.

Ašvaganda je užitočná taktiež pre podporu energie i celkovej vitality a sily organizmu.

2. Podpora psychického stavu a nervového systému

Ashwagandha je najlepšie známa pre svoju schopnosť znižovať stres a zlepšovať aktuálny psychický stav. Niektoré štúdie poukazujú na liečivé účinky proti úzkostiam a depresiám.

Rastlina bojuje proti úzkosti, stresovému i emočnému vypätiu, depresii a pôsobí na celkové upokojenie mysle. Reguluje resp. znižuje hladinu hormónu kortizolu.

Podporuje mozgovú činnosť, zlepšenie koncentrácie, podporu pamäte s sústredenie sa. Niektoré štúdie poukazujú, že Ashwagandha môže zmierniť problémy s pamäťou a mozgovými funkciami.

Rastlina je taktiež predmetom výskumu podpornej liečby epilepsie.

3. Podpora plodnosti a testosterónu u mužov

Ashwagandha je známa najmä pre svoje silné účinky na hladinu testosterónu a pohlavné zdravie u mužského pohlavia.  

Niektoré výskumy poukazujú na súvislosť medzi užívaním Ašvagandy a zvýšenia počtu i pohyblivosti spermií a v neposlednom rade zvýšenia hladiny testosterónu.

Ašvaganda je súčasne prírodné afrodiziakum, ktoré podporuje sexuálny apetít a libido. Pomáha taktiež lepšiemu prekrveniu pohlavnej sústavy, oblasti malej panvy u mužov u žien, a tak priaznivo pôsobí proti neplodnosti.

4. Vplyv na kardio-vaskulárny systém

Ďalším účinkom je podpora kardio-vaskulárneho systému. Rastlina podporuje zníženie krvného tlaku, zlého cholesterolu LDL hladiny cukru v krvi.

Ashwagandha môže pomôcť zlepšiť pevnosť cievnych stien a cirkuláciu krvi i krvné zásobenie tkanív v tele. Vďaka vysokému obsahu železa pôsobí na zvýšenie počtu červených krviniek.

5. Protirakovinový potenciál

Zo štúdií vyplývalo, že Ashwagandha bráni rastu rakovinových buniek a pomáha vyvolávať programovanú smrť rakovinových buniek, odborne nazývanú apoptóza. Účinok je pripisovaný najmä steroidným Laktónom, označovaným ako withanolidy.

Ašvaganda je tak predmetom výskumu podpory liečby niektorých druhov rakoviny.

6. Podpora metabolizmu a svalovej hmoty

Pozitívne výsledky priniesli aj výskumy, ktoré preukázali, že Ašvaganda podporuje rast svalovej hmoty a zároveň pomáha pri regenerácii svalov. Podporuje energetický metabolizmus a spaľovanie tukov.

Ashwagandha môže taktiež pomáhať pri hypofunkcii štítnej žľazy, a teda jej neschopnosti tvoriť dostatočné množstvo hormónov.

Súhrn možných účinkov Ašvagandy:

  • Posilnenie imunitného systému a obranyschopnosti
  • Protizápalový účinok
  • Antioxidačný účinok
  • Podpora vitality organizmu
  • Zníženie LDL cholesterolu
  • Zníženie krvného tlaku
  • Zníženie hladiny cukru v krvi
  • Podpora srdcovo-cievneho systému
  • Podpora pamäte a učenia
  • Podpora mozgovej činnosti
  • Upokojenie mysle
  • Antidepresívny vplyv
  • Regulácia hladiny kortizolu
  • Podpora kvalitného spánku
  • Podpora energetického metabolizmu
  • Stimulácia činnosti štítnej žľazy
  • Podpora rastu svalovej sily
  • Podpora tvorby testosterónu
  • Podpora plodnosti a libida
  • Prekrvenie malej panvy
  • Afrodiziakálny účinok

Zber a skladovanie

Domáce pestovanie Ašvagandy

Napriek tomu, že je táto bylina subtropického charakteru, je možné ju za istých podmienok pestovať aj v domácom prostredí.

Ashwaghanda totiž nie je v mrazuvzdorná rastlina, a preto je potrebné ju chrániť pred mrazom.

Môžete ju pestovať v kvetináči v teplom byte alebo v špeciálnom vykurovanom fóliovníku. Dostatok slnka je tak základom pestovania Ašvagandy vonku i vo vnútri.

Semená vysievajte najmä na jar a počas teplejšieho počasia v lete môžete nechať rastlinu i vonku. Ku koncu leta je potrebný presun dnu alebo do teplého prostredia.

Pri pestovaní je potrebná dostatočná vlhkosť a hnojenie organickým hnojivom.

Nakoľko krík Ašvagandy môže byť až 1,5 metra vysoký, je potrebný dostatočný priestor pre jej korene, čo zabezpečíte veľkým kvetináčom. Následne sa využíva najmä koreň rastliny.

Kto by mal byť naopak pri Ashwagande ostražitý?

Na základe oficiálnych ustanovení i súčasných klinických štúdií neexistuje ustanovená denná dávka.

Odporúčané dávkovanie rastliny Ashwagandhy závisí od konkrétneho typu doplnku, a preto je potrebné riadiť sa pokynmi výrobcu.

Koreňový extrakt vo forme kapsúl s obsahom približne 400 - 500 mg (maximálne) sa však užíva jedenkrát denne.

Pri koreni rastliny a mletom prášku je bežná dávka 2 - 5 g denne. Kupovaný čaj a čajová zmes sa užíva podľa návodu, no približne 1 až 2 hrnčeky denne.

V prípade tinktúry platí vzorec, že na 1 kg telesnej hmotnosti sa môže denne užiť 1 kvapka, avšak niektoré hotové tinktúry majú dávkovanie už obmedzené a presne stanovené.

Niektorí jedinci by však Ašvagandu nemali užívať, a to vrátane tehotných a dojčiacich žien.

Tehotné dojčiace ženy by vzhľadom na účinky nemali Ašvagandu užívať v žiadnej forme. To isté platí aj pre deti.

Pacienti s ochoreniami štítnej žľazy by mali byť pri užívaní Ašvagandy ostražití pretože môžu stimulovať činnosť a hladinu hormónov štítnej žľazy.

Dokáže taktiež znížiť hladinu cukru v krvi a hladinu krvného tlaku, takže je potrebné byť opatrní pri farmakoterapii na reguláciu krvného tlaku či cukrovke (diabetes mellitus).

Ľudia bežne bez problémov tolerujú Ašvagandu v malých až stredných dávkach. Naopak užívanie veľkého množstva tejto rastliny môže viesť k určitým poruchám trávenia, hnačkám či nevoľnosti, a to vďaka podráždeniu sliznice tráviaceho traku.

U niektorých jedincov môže dlhodobé užívanie spôsobiť únavu a ospalosť. Zriedkavým problémom môže byť aj alergická reakcia.

Pri akýchkoľvek nežiadúcich reakciách Ašvagandu ďalej neužívajte a konzultuje svoj zdravotný stav s lekárom.

Zdroje

  • medicalnewstoday.com - What are the benefits of ashwagandha? Medical News Today. Debra Rose Wilson, Ph.D.
  • healthline.com - 9 Proven Health Benefits of Ashwagandha. Healthline. Jillian Kubala, MS, RD
  • MANDŽUKOVÁ, Jarmila. Bylinky: léčivá moc přírody. Praha: Euromedia Group, 2020. Esence. ISBN 978-80-7617-918-9
  • forbes.com - 7 Science-Backed Health Benefits Of Ashwagandha. Forbes Health. Bindiya Gandhi, M.D.
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.