Kaleráb: zdravotné účinky a benefity. Ako sa pestuje?

Kaleráb: zdravotné účinky a benefity. Ako sa pestuje?
Zdroj foto: Getty images

Kaleráb je zelenina plná živín, vitamínov a minerálov. Svojim obsahom je benefitom pre zdravie človeka. Aké sú tie hlavné či ako sa pestuje a iné informácie, o ktoré sa zaujímaťe, uvádzame v článku.

Charakteristika

Kaleráb je nenápadná zelenina plná výživných látok. Je zaraďovaná do čeľade kapustových rastlín.

Poznáte všetky zdravotné účinky kalerábu a jeho využitie v kuchyni?

Vďaka silnému obsahu vitamínov  a minerálov kaleráb posilňuje najmä imunitný a kardiovaskulárny systém. Chutný kaleráb je možné pridať do šalátov, nátierok, polievok a mnoho iných pokrmov.

Obsah živín, zdravotné benefity, pestovanie a mnoho informácií sa dočítate pokračovaním v článku.

Kaleráb obecne

Kaleráb patrí do rodiny kapustových rastlín spoločne s kapustou, kelom, karfiolom a brokolicou. Rastliny majú spoločný pôvod, a to kapustu obyčajnú. Kaleráb je tak odroda kapusty vypestovaná ako tvrdšia verzia hlúbovej zeleniny.

Je pôvodom z Európy zo Stredomoria, odkiaľ sa postupne rozšíril aj do severnejších oblastí. O presnom pôvode kalerábu sa dodnes diskutuje.

Charakteristickým znakom kalerábu je, že nadzemná časť rastliny tvorí rozhranie medzi koreňom a hlúbom hľuzy nazývanou bulva. Buľvy kalerábu sú tak nadzemnou časťou stonky rastliny.

Bulva o veľkosti jablka je aromatická a chuťovo jemne sladkastá. Podľa odrody má kalerábová bulva svetlozelené, bledé alebo modrofialové sfarbenie.

Fialový a zelený druh kalerábu sa od seba obsahovo i chuťovo líšia pomerne minimálne. Dofialova sfarbený kaleráb však obsahuje vyššie množstvo zdravých látok nazývaných glukozinoláty.

Obsah živín v kalerábe

Kaleráb v sebe ukrýva veľký potenciál.

Obsahuje vitamíny skupiny A, B, C, E a K. Kaleráb obsahuje až 60 mg vitamínu C v 100 g, čo predstavuje približne 3/4 dennej doporučenej dávky.

Kaleráby patria medzi výdatné zdroje vitamínov B, C a E. Príkladom je vitamín B6, biotín, niacín, kyselina listová i pantoténová.

Kaleráb je zdrojom minerálov vápnika, draslíka, horčíka, železa, sodíka, jódu, fosforu, selénu, mangánu či medi. Obsahuje taktiež množstvo zdravej vlákniny, a to 2,5g na 100 g.

100 g kalerábu disponuje iba približne 30 kcal (kalórie). Je tak vhodnou zeleninou pri redukcii telesnej hmotnosti. Na 100 g má kaleráb 2 g bielkovín, 3 g sacharidov a 0,15 g tukov.

Kaleráb vďaka zloženiu posilňuje najmä imunitný systém, srdcovocievnu sústavu a energetický metabolizmus.

Kaleráb počas rastu získa veľké množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, vďaka ktorým pôsobí na ľudský organizmus ako vitamínová bomba.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g surového kalerábu

Energia 27 kcal
Sacharidy 6,2 g
Vláknina 3,6 g
Tuky 0,1 g
Bielkoviny 1,7 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g surového kalerábu

Vitamín A 36 IU Draslík 350 mg
Vitamín B1 0,05 mg Horčík 19 mg
Vitamín B2 0,02 mg Vápnik 24 mg
Vitamín B3 0,4 mg Sodík 20 mg
Vitamín B5 0,165 mg Železo 0,4 mg
Vitamín B6 0,15 mg Zinok 0,03 mg
Vitamín B9 16 mcg Fosfor 46 mg
Vitamín C 62 mg Meď 0,129 mg
Vitamín E 0,48 mg Mangán 0,139 mg
Vitamín K 0,1 mcg Selén 0,7 mcg
Farebné odrody kalerábu - zelený- fialový
Poznáme viaceré farebné odrody kalerábu. Zdroj foto: Getty images

Vnútorné použitie

Podpora imunity a obranyschopnosti

Kaleráb je bohatým zdrojom množstva vitamínov a minerálov. Kapustová zelenina tak vďaka zloženiu podporuje celkovú obranyschopnosť a imunitu organizmu.

Kaleráb obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému a k zníženiu únavy a vyčerpania. 

Kaleráb nám taktiež zabezpečuje energiu a vitalitu. Je bohatý na minerály draslík horčík a vitamín B. Tie sú dôležité pre zdravie a fyziologickú činnosť pohybového aj nervového systému.

Podpora zdravia srdcovocievnej sústavy

Kaleráb je  zdrojom dôležitého minerálu draslíka, ktorý v organizme prispieva k fyziologickým hladinám krvného tlaku.

Napomáha srdcovocievnemu systému znižovať napätie, ktoré je vyvíjané na cievy a tepny. Výsledkom je podpora krvného obehu, okysličovania zníženie rizika vzniku kardiovaskulárnych porúch.

Prevencia vzniku chudokrvnosti (anémie)

Kaleráb disponuje vysokým podielom minerálu železa, ktorý napomáha  tvorbe červených krviniek.

Železo zvyšuje červené krvinky v organizme a je  prevenciou vzniku anémie (chudokrvnosti), ktorá sa vyznačuje celkovou slabosťou, zvýšenou únavou či bolesťami hlavy a mnohými ďalšími príznakmi.

Prevencia vzniku cukrovky

Kontrola hladiny glykémie v krvi je jedným z kľúčov k udržaniu zdravia bez cukrovky (diabetes mellitus). Kaleráb priaznivo ovplyvňuje hladinu cukru v krvi.

Kaleráb obsahuje vysoké hodnoty glukozinolátov, ktoré sú protizápalové látky a prevenciou mnohých ochorení vrátane diabetu.

Rôzne štúdie ukazujú, že glukozinoláty bojujú proti zápalom, obezite,cukrovkea rôznym typom rakoviny. Fialový kaleráb má silnejšie zastúpenie glukozinolátov.

Podpora zdravia gastrointestinálneho traktu

Rovnako ako väčšina kapustovitej zeleniny, aj kaleráb je silným zdrojom vlákniny. Vláknina pomáha fyziologickému tráveniu a zlepšuje celkové zdravie gastrointestinálneho traktu.

Vláknina je nevyhnutná pre správnu činnosť čriev a tráviacich procesov. Pomáha bojovať proti zápche a je prírodnou prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva.

Podpora metabolizmu a regulácie hmotnosti

Kaleráb je bohatým zdrojom vitamínu skupiny B, ktorý má dôležitú  úlohu v enzymatických procesoch v organizme.

Pravidelná konzumácia podporuje energetický metabolizmus. Je vhodnou potravinou pre reguláciu hmotnosti nakoľko obsahuje veľké množstvo živín a súčasne veľmi málo kalórií.

Podpora zdravia kostí

Kaleráb obsahuje pomerne vysoké množstvá minerálu mangánu, železa i vápnika, ktoré napomáhajú proti vzniku osteoporózy.

Proti procesu rednutia a starnutia kostí je vhodná pravidelná konzumácia potravín bohatých práve na tieto tri minerály.

Podpora zdravia očí

Kaleráb je bohatým zdrojom karoténov vrátane betakaroténu. Ten je dôležitý práve pre zdravie očí a zrak. Pôsobí ako antioxidačná zlúčenina v tele, no najmä v oblasti očí. Vitamín A tak pomáha predchádzať rôznym ochoreniam v oblasti oka.

Protirakovinový potenciál

Tak, ako i ostatné kapustovité zeleniny, aj kaleráb obsahuje antioxidanty a glukozinoláty, ktoré disponujú prírodnými protirakovinovými a protizápalovými vlastnosťami.

Jedná sa o zlúčeniny na báze síry, ktoré podporujú  apoptózu (naprogramovanú smrť buniek) v rakovinových patologických bunkách. Pravidelné konzumovanie kalerábu tak má protirakovinový potenciál.

Vonkajšie použitie

Podpora zdravia a krásy pokožky, vlasov i nechtov

Kaleráb má silné antioxidačné vlastnosti. Obsiahnutý vitamín C okrem podpory imunity taktiež stimuluje tvorbu kolagénu v organizme. Pomáha tak spomaľovať proces starnutia, vzniku vrások a iných známok starnutia.

Kaleráb obsahuje taktiež vitamíny skupiny B (vrátane biotínu), ktoré sú nevyhnutné pre zdravie i krásu kože, vlasov i nechtov.

Zber a skladovanie

Ako na jeho pestovanie, zber či skladovanie?

Kaleráb je možné pestovať v skleníku i vonku na záhrade. Na vysádzanie je vhodná vopred pripravená výživná hlinito-piesočnatá pôda. Na základné hnojenie sa používa hnoj alebo kvalitný kompost.

Potrebné je mierne vlhké prostredie s dostatkom svetla, aby kaleráb nedrevnatel dorástol do požadovaného tvaru veľkosti.

Kaleráb a jeho pestovanie v záhrade
Kaleráb a jeho pestovanie v záhrade - preferuje dostatok svetla a vlahy. Zdroj foto: Getty images.

Vhodné obdobie na výsadbu je od apríla do mája, pričom dĺžka vegetačného obdobia je približne 100 – 140 dní.  Záleží však na konkrétnej odrode kalerábu.

Kaleráb vyžaduje veľa slnečného žiarenia a pravidelné rovnomerné zalievanie.

Skoré odrody kalerábu sa zbierajú, keď je priemer buľvy aspoň 5 cm spolu s listami. Poloskoré a neskoré odrody sa zbierajú už  bez listov.

Kaleráb sa po zbere skladuje v chlade, tmavom mieste pri teplote okolo 0 - 2 °C a vlhkosti až 85 - 90 %. Pred uskladnením je potrebné kaleráb očistiť od hliny, ponechať korene a odstrániť listy.

Orezaný (ošúpaný) surový kaleráb možný na konzumáciu.
Orezaný (ošúpaný) surový kaleráb možný na konzumáciu. Zdroj foto: Getty images.

Súhrn  benefitov a účinkov kalerábu

  • Podpora imunity a obranyschopnosti
  • Podpora celkovej vitality a energie
  • Antioxidačný protizápalový účinok
  • Podpora kardiovaskulárnej sústavy
  • Podpora okysličenia organizmu
  • Prevencia chudokrvnosti (anémie)
  • Regulácia krvného tlaku a glykémie
  • Podpora látkovej výmeny a metabolizmu
  • Podpora zdravia tráviacej sústavy
  • Pomoc pri regulácií hmotnosti
  • Priaznivý vplyv na pohybový aparát
  • Priaznivý vplyv na zdravie očí
  • Podpora stavu pokožky, vlasov i nechtov
  • Protirakovinový potenciál

Kto by mal byť pri konzumácii kalerábu ostražitý?

Kaleráb je zelenina, ktorá nemá žiadne stanovené kontraindikácie či výrazné obmedzenia.

Kapustová zelenina vrátane kalerábu patrí medzi potraviny, vďaka ktorým môže dochádzať k nafukovaniu.  Dôvodom je rafinóza (trisacharid), ktorá je riadne trávená až v hrubom čreve a pri tráviacich procesoch sú produkované plyny.

Znížiť nadúvanie po konzumácii kalerábu je možné jeho varením, kedy sa táto zelenina stáva ľahšie stráviteľnejšou.

Pri niektorých gastrointestinálnych ochoreniach sa kapustová zelenina neodporúča konzumovať, nakoľko môže nastať exacerbácia, pálenie záhy či podráždenie slizníc. Príkladom je pankreatitída a žalúdočné vredy.

V tehotenstve je vhodné dať pozor na prílišné nafukovanie a konzumovať kapustovú zeleninu s mierou. Potrebné je dôkladné oplachovanie a čistenie zeleniny. Vďaka svojmu zloženiu je však kaleráb výživný.

Kaleráb v kuchyni

Kaleráb patrí medzi zeleniny s viacerými odrodami, ktoré môžu mať mierne odlišnú chuť, farbu i čas zrenia. Príkladom je biela odroda Gigant či Kref alebo modrá odroda Violeta či Modrava.

Kaleráb je u nás dostupný celoročne. Pred akýmkoľvek spracovaním musí byť kaleráb riadne umytý pod tečúcou vodou a olúpaný resp. orezaný od šupky.

Kaleráb je zdravé mierne sladkasté občerstvenie do šalátov, nátierok či dipov. Je vhodný aj ako hlavné jedlo vo forme polievky, placky či ako vyprážané alebo zapekané plátky.

V súčasnosti nájdeme v kuchárkach a na internete množstvo rýchlych kalerábových receptov. Príprava kalerábu je pomerne jednoduchá.

Na polievku je kaleráb potrebné nakrájať/postrúhať, povariť a rozmixovať. Vhodná je kombinácia s cesnakom, mrkvou, zemiakmi či syrom podľa chuti.

Vyprážaný kaleráb spočíva v jeho nakrájaní na plátky a krátkom povarení. Scedené kolieska kalerábu následne vypražíme v klasickom trojobale a podávame s prílohou.

Polievka s obsahom kalerábu a iného druhu zeleniny
Polievka s obsahom kalerábu a iného druhu zeleniny. Zdroj foto: Getty images.

Dôležité informácie a zaujímavosti

Kaleráb je vitamínová bomba na podporu imunity a obranyschopnosti organizmu.

Má mnohé zdravotné benefity, a to najmä pre srdcovocievnu a tráviacu sústavu. Vďaka minimu kalórií a množstve živín a je vhodný pri regulácií hmotnosti.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • healthline.com - Get to Know Kohlrabi, a Versatile Vegetable.  Kim Chin, RD.
  • POKLUDA, Robert. Zelenina: pěstování, výživa a ochrana. Druhé, aktualizované vydání. Praha: Profi Press, 2022. ISBN 978-80-88306-20-7.
  • healthifyme.co, - The Surprising Health Benefits of Kohlrabi. Hiral Patel
  • solen.sk - Prevencia potravinovej alergie. Solen. MUDr. Iveta Čierna, PhD.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.