Klinčekovec voňavý - Klinček: Ako pôsobí a aké má vedľajšie účinky?

Klinčekovec voňavý - Klinček: Ako pôsobí a aké má vedľajšie účinky?
Zdroj foto: Getty images

Klinček je púčik klinčekovca. Celosvetovo sa používa ako korenina, ale aj ako liečivá rastlina. Sú vyzdvihované hlavne jeho antioxidačné účinky.

Charakteristika

Klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum, synonymum Eugenia cariophylata) je strom. Korenie klinček, ktoré sa z neho získava, je dlhé časy používané na liečebné účely. Je to aj dobrý konzervant jedla.

Krajina pôvodu tejto rastliny je Indonézia, no rozšírený je aj v Brazílii, kde sa vďaka nemu lieči horúčka Dengue, ktorá je lokálnym problémom.

V klinčeku sa nachádzajú fenolové komponenty ako eugenol. Je to hlavná bioaktívna látka. Má veľké využitie vo farmaceutickom priemysle, kozmetike a gastronómií.

V porovnaní s iným ovocím, zeleninou či korením je antimikrobiálna a antioxidačná aktivita klinčeka vyššia a zasluhuje si zvláštnu pozornosť.

V nízkych koncentráciách sa v rastline nachádzajú aj flavonoidy ako quercetín a jeho deriváty. Okrem nich rastlina obsahuje kyselinu gallovú, salicylovú, polyfenoly a taníny. Sú v ňom prítomné aj vitamíny (C, E, K) a minerály (mangán, vápnik, horčík).

89 % esenciálneho oleja klinčekovca tvorí eugenol. Z ďalších látok sú to eugenol acetát a α-humulen.

Niektoré z týchto látok majú antioxidačný potenciál a sú vhodné na zníženie oxidačného stresu.

Účinky klinčekovca:

  • Antioxidačný – účinok efektný v boji proti voľným radikálom, oxidačnému stresu. Tým zabraňuje rakovinovému bujneniu a kardiotoxickému pôsobeniu voľných radikálov (je kardioprodektívny).
  • Antimikrobiálny – rastlina má dokázané antibakteriálne, antivirotické, protiplesňové účinky. V niektorých prípadoch inhibuje (spomaľuje) rast baktérií. Rozpad spórov a miciel je hlavným protiplesňovým účinkom. Využíva sa spolu s konzervačným účinkom klinčekov.
  • Antinociceptívny – už od 13. storočia sa popisuje jeho účinok tlmiť bolesť. Hlavnou látkou tohto účinku je eugenol. Využíva sa pri bolesti zubov, alebo ako spazmolytikum (proti kŕčom). Podáva sa dávka 50 - 100 mg/kg, pri ktorej je analgetický účinok dokázaný.
  • Cytotoxický – bol testovaný s cieľom ničenia nádorového bujnenia, je dokázaný u eugenolu, avšak vysoké dávky látky môžu byť prooxidačné
  • Hypoglykemicum – znižuje hladinu glukózy v krvi, zatiaľ však nedostatok štúdií
  • Antiinflamatórny (protizápalový) – je kombinovaný s inými, vhodné napr. pri zápaloch ďasien
  • Digestívum – klinček podporuje trávenie
  • Antiastmatikum – pri astme
Klinčeky - sušené púčiky Klinčekovca voňavého
Klinčeky - sušené púčiky Klinčekovca voňavého. Zdroj foto: Getty Images

Eugenín je účinná látka rastliny, ktorá má hlavnú protivírusovú aktivitu. Jej hlavným cieľom je vírusová DNA syntéza inhibíciou enzýmu. Štúdia sa zamerala na vírus herpes simplex.

Klinčekový esenciálny olej je bezpečný pri užití nižšej koncentrácie ako 1500 mg/kg.
WHO ustanovila bezpečnú dennú dávku 2,5 mg/kg ľudskej hmotnosti.

Eugenol je ľahko absorbovateľný ústnou sliznicou, pričom kumulatívny efekt klinčekov v organizme bol skúmaný ako alternatíva v liečení neuropatickej bolesti.

Zistil sa priaznivý vplyv žuvania klinčekov po alkoholickom excese.

Hladina glukózy po podaní eugenolu bola v jednej ľudskej štúdií znížená oproti placebu, avšak hodnoty boli veľmi malé a preto nie je táto štúdia príliš priekaznou.

Vnútorné použitie

Korenie – do jedál, nápojov a dezertov, pričom sa musí dodržiavať denný limit.

Olej – je možné si ho vyrobiť doma, alebo ho kúpiť v obchode. Využíva sa 1 až 5 % olej pri ochoreniach ústnej dutiny, ale aj do jedál – šaláty, smothie a podobne.

Čaj – spolu so škoricou a jablkom, vylúhujeme klinčeky a ostatné prísady niekoľko minút v horúcej vode, podávame ešte teplé.

Vonkajšie použitie

Ústna voda – je voľne dostupná na trhu, používa sa pri ochoreniach ďasien, ale aj zubnom povlaku.

Krémy – je voľne dostupný a používa s k liečbe svrbenia, prípadne akné.

Masážny olej – používa sa pri rôznych typoch masáží, pričom sa využíva jeho protizápalový, ako aj analgetický účinok.

Klinčeky - olej
Olej je jedným z produktov - má protizápalový i bolesť tlmiaci účinok. Zdroj foto: Getty Images

Zber a skladovanie

Strom s priemernou výškou 8 - 12 metrov patrí do čeľade Myrtovité (Myrtaceae) a pochádza z ostrovov Maluku. Maximálne rastie 200 metrov nad úrovňou mora. Zbierajú sa kvitnúce puky, ale aj kmeň a listy.

Klinček ako puk meria od 13 - 19 milimetrov a je jedlý.

Produkcia ovocných pukov rastliny začína 4 roky po vysadení. Je to tá najpoužívanejšia a najkomerčnejšia časť rastliny.

Klinčekový olej, ale aj samotné klinčeky skladujeme na tmavom a suchom mieste. Pri nízkej teplote môže olej tuhnúť.

Ostatné zaujímavosti

Už po storočia je obchod s klinčekmi ako korením dôležitým ekonomickým atribútom Indonézie.

V súčasnosti sú najdôležitejšími producentmi klinčekov Indonézia, India, Madagaskar, Malajzia, Srí Lanka, Tanzánia, špeciálne potom ostrov Zanzibar.

V Brazílii sa pestuje na severe, kde je ročná produkcia okolo 2500 ton klinčekov.

Esenciálny olej z klinčekov môže byť využitý aj ako insekticíd. Niekedy sa používa aj ako anestézia akváriových rýb pri transporte.

Klinčeky sú tisícročia využívané v tradičnej čínskej a ayurvedskej medicíne k liečbe rôznych neduhov.

Klinčeky sú vhodnou alternatívou pri bakteriálnych ochoreniach ústnej dutiny, hlavne zápaloch ďasien, dutinkách či zubnom povlaku.

Aj keď nie je zatiaľ vykonaná seriózna štúdia o protirakovinových účinkoch klinčeka, sú pri tomto ochorení vhodné buď samostatne, alebo v kombinácií s chemoterapiou. Je však dôležité podávať ich len v jedle ako doplnok stravy, v nižších dávkach.

Pri jednej štúdií sa skúmal efekt klinčekového oleja in vitro (v skúmavke) pri karcinóme prsníka. Vedci došli k záveru, že pôsobí toxicky na nádorové bunky.

Eugenol sa používa aj pri syntéze vanilínu.

Olej z rastliny sa niekedy používa pri svrbiacej pokožke, prináša úľavu od svrbenia, avšak je vykonaných málo konkrétnych vedeckých výskumov.

Aké sú jeho vedľajšie - nežiadúce účinky? A kto by sa mu mal vyhnúť?

Už malé množstvá klinčekového oleja môžu viesť k niekoľkým nežiadúcim účinkom – lokálna kožná precitlivenosť, raritne alergická reakcia a kontaktná dermatitída (zápal kože).

Veľké množstvá môžu viesť k záchvatom, poškodeniu pečene a obličiek a ku komatóznemu stavu! – je preto dôležité neprekročiť maximálnu dennú dávku (viď vyššie) a držať sa nariadení lekára.

Olej z klinčekov môže byť toxický pre deti, pričom spôsobuje u nich poškodenie pečene a záchvatovité stavy.

Tiež sa neodporúča užívať klinčeky v akejkoľvek forme počas tehotenstva a dojčenia.

Klinček by sa nemal užívať pri krvácavých stavoch, tiež dva týždne pred plánovanou operáciou.

Kombinácia klinčekov a liekov na riedenie krvi je tiež nežiadúca pre riziko krvácania.

Klinčeky by nemali jesť pacienti trpiaci hemofíliou.

Klinčeky - čiernobiela animácia častí rastliny
Časti rastliny. Zdroj foto: Getty Images

Interakcie klinčeka s inými látkami jestvujú a preto treba byť obozretný/á. Odporúča sa neužívať klinčeky pri antidiabetikách a podávaní inzulínu, pretože to môže viesť k hypoglykémií.

Nie je vhodné užívať klinček s inhibítormi MAO, teda určitými antidepresívami.

Je možné kúpiť aj cigaretovú formu klinčeka, ktorá je tiež nebezpečná po inhalácií.

Krajinou pôvodu Klinčekovca voňavého je Indonézia. Obsahuje eugenol a ďalšie látky, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Klinček sa využíva ako korenie a pre liečivé účinky sa rozšíril po celom svete.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.