Kostihoj ako prírodný zázrak pre zdravie? Ako ho správne používať?

Kostihoj ako prírodný zázrak pre zdravie? Ako ho správne používať?
Zdroj foto: Getty images

Kostihoj lekársky je bylina využívaná už tisícročia v liečbe poranení a zlomenín. Rastlina obsahuje účinný alantoín a kyselinu rozmarínovú. Uprednostňuje sa vonkajšie použitie pred vnútorným.

Charakteristika

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale), prezývaný aj „čierny koreň“, „svalník“ či „mudronica“ je približne 60 centimetrová rastlina patriaca do čeľade borákovité (Boraginaceae).

Stonka vyrastá z listovej ružice. Listy rastliny sú kopijnaté, drsné, svetlozelené, dlhé približne 15 cm. Koreň rastliny má 30 cm, je zvonku tmavohnedý až čierny, vo vnútri biely až nažltlý. Na dotyk býva koreň mazľavý, pričom sa ľahko láme. Kvety sú zvončekovité, ružové až svetlomodré, ale aj biele.

Od dávna sa používa v liečbe krvných výronov, zápaloch šliach, pri zlomených kostiach či trombóze (upchatí cievy zrazeninou). Rastlina rastie v Európe, Ázií a Severnej Amerike.

Už od 2000 rokov p.n.l. sa používa v tradičnej medicíne Japonska, napríklad pri popáleninách, modrinách alebo zápaloch kĺbov.

Kostihoj pomáha tiež pri liečbe reumatizmu a opuchoch kĺbov, pri poraneniach ako vonkajších, tak aj vnútorných, pohmoždeninách. Zápaly okostice liečivo pripravené z kostihoja lekárskeho tiež zvládne. Je vhodný na otvorené, ale aj uzavreté rany.

Je rokmi overený jeho priaznivý účinok pri dnovej artritíde a jej uzloch. Bola pozorovaná úľava po použití kostihoja u pacientov s amputačnými pahýľmi, ktorých trápia fantómové bolesti.

Uplatnenie nájde kostihoj aj u pacientov po ochrnutí končatín, či už poúrazovom, alebo po náhlej cievnej mozgovej príhode.

Ďalšou indikáciou použitia rastliny sú poruchy medzistavcových platničiek, poruchy prekrvenia nôh a kŕčové žily. Je vhodný aj pri ochorení ulcus cruris, teda vrede predkolenia z cievnych príčin. Ďalej je účinný aj pri hemoroidoch.

Účinky (zhrnutie):

  • Hojenie rán a zlomenín
  • Protizápalové účinky
  • Analgetické účinky
Kostihoj lekársky znázornený na animovanom obrázku
Kostihoj, rastlina s kvetom i koreň. Zdroj foto: Getty images

Vnútorné použitie

Po vnútornom užívaní vo forme čaju pomáha kostihoj lekársky pri vysokých horúčkach, zápale priedušiek (bronchitída), poruchách trávenia, krvácaní žalúdka, tiež pri zápaloch pohrudnice.

Čaj – dve vrchovaté lyžičky nadrobno nasekaného koreňa rastliny namáčame 12 hodín v štvrť litri studenej vody, následne výluh zahrejeme. Denne pijeme 2 - 3 šálky. Vhodné je použitie termosky.

Kostihoj sa môže pridať aj do čajových zmesí, kedy sa môže umocniť jeho účinok.

Liečivá tinktúra - z koreňa kostihoja sa dá pripraviť podľa známeho receptu. Korene umyjeme kefkou, nasekáme nadrobno, naplníme do fľaše a zalejeme 40 % alkoholom. Fľašu postavíme na dva týždne do tepla.

Kostihojové víno – niekoľko umytých koreňov nasekáme nadrobno a dáme ich na 5 - 6 týždňov do 1 litra čistého bieleho vína.

Koreň rastliny
Koreň rastliny. Zdroj foto: Getty images

Vonkajšie použitie

Obklad z listov - je vhodný pri zápaloch šliach, ochabnutých údoch a krvných výronoch. Čerstvo natrhané listy kostihoja sparíme umyté horúcou vodou a zabalíme ich do plátna.

Kostihojová kaša - z listov rastliny ju pripravíme tak, že listy valčekom rozmačkáme, kašu potom priložíme na postihnuté miesto a oviažeme šatkou.

Kostihojová múčka a obklady z nej – pripravujeme ju z koreňa, ktorý rozomelieme. Lyžicu múčky z rastliny takto zmiešame s vodou a troškou oleja. Vzniknutou kašou potrieme plátno, priložíme a oviažeme šatkou.

Kostihojová masť - vyrábame ju z 250 gramov bravčového sadla, pričom korene nasekáme nadrobno a prihodíme do rozohriateho tuku. Necháme speniť, dobre premiešame, panvicu odstavíme a necháme na noc chladnúť. Ďalšieho dňa cez plátno scedíme a masť naplníme do pohárov.

Náplasť - je ďalšou formou, akou môže byť kostihoj aplikovaný.

Sedací kúpeľ - kúpeľ trvá 20 minút, pričom používame do vane výluh, ktorý pripravíme pred samotným kúpaním. 200 gramov listov kostihoja namáčame na 12 hodín v 5 litroch studenej vody, následne nádobu zahrejeme a prilejeme do vane.

Celkový kúpeľ - je obdobný, len sa používa 500 gramov sušiny kostihoja a nie je vhodné, aby sa srdce kúpajúceho dostalo pod vodu. Kúpeľ je preto praktikovaný v sede.

Krém - obsahuje okrem extraktu z kostihoja olej, vodu a glyceryl stearát.

Zber a skladovanie

Rastlina rastie na mokrých lúkach, ale aj poliach, vlhkom úhore. Je možné nájsť ju aj pri potokoch, rybníkoch či na okraji lesov. Kvitne v máji, júni, auguste a septembri.

Vňať zbierame pred kvitnutím, alebo počas kvitnutia. Koreň (radix) vykopávame buď skoro na jar, alebo neskoro na jeseň.

Kostihoj v surovom stave skladujeme na tmavom, chladnom a suchom mieste (vňať aj koreň).

Kostihoj kvet
Zdroj foto: Getty images

Opatrnosť a dávkovanie? 

Je dôležitá opatrnosť pri dávkovaní, nakoľko rastlina obsahuje niektoré jedovaté látky ako echimidín, pyrolizidín a symphytín, ktoré môžu poškodiť pečeň a môžu byť potencionálne kancerogénne.

Rastlina kostihoja lekárskeho býva opeľovaná prirodzenými opeľovačmi, akými sú včely.

Medzi prospešné látky v kostihoji patrí alantoín, kyselina rozmarínová, flavonoidy, triterpény, steroly a iné.

Alantoín podporuje rast nových buniek a kyselina rozmarínová uľavuje od bolestí a znižuje zápal.

V niektorej literatúre sa udáva, že práve ústne požitie kostohoja lekárskeho je nevhodné pre možné poškodenie pečene až smrť. Dnes sa uprednostňuje preto vonkajšie použitie rastliny pred vnútorným.

Odporúčaná dávka je 2 - 4 gramy kostihojovej masti alebo krému aplikovať na kožu 3 x denne.

Neodporúča sa používať kostihoj lekársky počas tehotnosti a laktácie. Kostihoj lekársky je teratogén a mohol by poškodiť plod.

Medzi hlavné interakcie patria liečivá, ktoré tiež môžu viesť k poškodeniu pečene. Treba byť preto pri kombinácií s nimi obozretný. Opatrnosť sa má zvýšiť aj pri hormonálnej antikoncepcii, metotrexáte, niektorých antibiotikách a liekoch na zníženie hladín cholesterolu.

Iné výživové doplnky môžu tiež s kostihojom interagovať. Jedná sa hlavne o anabolické steroidy, ale aj extrakt zo zeleného čaju, ženšen či niacín.

Kostihoj lekársky sa používa v tradičnom liečiteľstve. Obsahuje alantoín a kyselinu rozmarínovú, ktoré zlepšujú hojenie rán. Má tiež uplatnenie v reumatizme.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.