Moruša a jej plody či listy: Poznáte zdravotné benefity a účinky?

Moruša a jej plody či listy: Poznáte zdravotné benefity a účinky?
Zdroj foto: Getty images

Strom moruše sa niekedy prezýva aj „drevená jahoda“. Rastlina pochádza z dávnej Ázie, odkiaľ sa dostala do celého sveta. Hlavnou účinnou látkou je 1-deoxynojirimycín.

Charakteristika

Moruša (Morus) z čeľade morušovníkovité (Moraceae) je približne desať druhov malých až stredne veľkých stromov. Sú charakteristické jedlými plodmi.

Tieto stromy pochádzajú z Ázie. Viac druhov je kultivovaných pre plody a okrasné účely. Rastliny Moruše sú potravou pre priadku morušovú (Bombyx mori).

Moruše sú listnaté. Ich listy sú zúbkované, niekedy laločnaté, rastúce občas pozdĺž kmeňa.

Rastliny sú buď jednodomé (majú aj samčí, aj samičí kvet), alebo dvojdomé (majú len samčí, alebo len samičí kvet). Kvety sa vyvíjajú v úzkych jahňadovitých strapcoch.

Plody pripomínajú čierne maliny, dozrievajú do bielej, ružovej, červenej či purpurovej alebo čiernej farby.

Medzi najrozšírenejší druh moruše patrí Moruša červená (Morus rubra). Rastie až do výšky 21 metrov. Má jeden, dvoj alebo trojlaločnaté listy a zreje do krásnych tmavopurpurových jedlých plodov.

Na druhej strane - moruša biela (Morus alba) má biele jedlé plody, aj keď jej hlavným prínosom je pestovanie listov. Tie poslúžia ako krmivo pre priadku morušovú. Rastlina pochádza pôvodne z Ázie.

Čierna moruša (Morus nigra) sa kedysi zvliekla do Talianska, kde ju chceli domestifikovať z Ázie kvôli výrobe hodvábu. Ujala sa však v týchto, podobne ako v iných končinách hlavne ako chutná plodina.

Moruša a jej plody a listy
Moruša a jej plody a listy. Zdroj foto: Getty images

V Severnej Amerike bola moruša všeobecne vyhlásená za invazívny druh. To znamená, že sa rozrástla a je škodlivou pre prirodzené biotopy. V niektorých oblastiach je preto jej pestovanie zakázané.

Pôvodne rastlina pochádza z Číny, Japonska a Indie.

Z aktívnych látok obsahuje moruša biela steroly, glykozidy, saponíny a alkaloidy. Medzi hlavný účinný alkaloid radíme deoxynojirimycín (DNJ). Ďalej obsahuje flavonoidy (quercerin, rutín), terpény a taníny.

Plody obsahujú vlákninu, karbohydráty a vodu.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g čerstvej moruše

Energia 43 kcal
Sacharidy 9,8 g
Vláknina 1,7 g
Tuky 0,39 g
Bielkoviny 1,44 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g čerstvej moruše

Vitamín A 25 IU Draslík 194 mg
Vitamín B1 0,029 mg Horčík 18 mg
Vitamín B2 0,101 mg Vápnik 39 mg
Vitamín B3 0,62 mg Sodík 10 mg
Vitamín B6 0,05 mg Železo 1,85 mg
Vitamín B9 6 mcg Zinok 0,12 mg
Vitamín C 36,4 mg Fosfor 38 mg
Vitamín E 0,87 mg Meď 0,06 mg
Vitamín K 7,8 mcg Selén 0,6 mcg

Je potrebné zvážiť jej požívanie u tehotných, dojčiacich žien aj u detí. Účinné látky môžu interagovať s liekmi na predpis, rastlinami či inými výživovými doplnkami.

Flavonoidy prítomné v rastline prispievajú u človeka k správnemu fungovaniu rozumových schopností. Tiež pomáhajú udržať oči zdravé.

Účinky moruše:

  • Zlepšuje kontrolu cukru v krvi - regulácia glykémie (hladina cukru v krvi)
  • Hypolipidemikum - zníženie lipidémie (zníženie cholesterolu a triacylglycerolov v krvi)
  • Antiinflamatorikum - protizápalové účinky
  • Antioxidans - prevencia rakovinového bujnenia, ochrana bunkových membrán
  • Prevencia hyperpigmentácie - výťažok z listov redukuje hyperpigmentáciu na koži
  • Antiobesitikum –znižuje telesnú hmotnosť
  • Hepatoprotektívum - na zvieracej štúdií dokázaný ochranný vplyv na pečeňové bunky
  • Kognitívum - zlepšenie rozumových schopností
  • Prevencia aterosklerózy - kôrnatenie tepien je znížené

Pri cukrovke sa pozorovali vplyvom 1-deoxynojirimycinu (DNJ) znížené hladiny cukru v krvi. Bol obsiahnutý v listoch rastliny moruše. Avšak tieto štúdie nie sú dostatočne priekazné. Zišla by sa preto ďalšia štúdia k potvrdeniu, že DNJ znižuje glykémiu.

Podobne bolo skúmané aj zlepšenie inzulínovej senzitivity (citlivosti ku tkanivám, kde sa inzulín viaže na receptory). V jednej štúdií došlo k signifikantnému zníženiu hladín cukru po jedle.

Štúdia potvrdila, že účinná látka DNJ znižuje obezitu a je prevenčnou pri metabolickom syndróme. Metabolický syndróm je súbor príznakov, kde dominuje zvýšená hladina tukov a cukrov v krvi. Tá má za následok vznik aterosklerózy popri zvýšenom tlaku krvi a obezite.

Metabolický syndróm môže viesť k vzniku srdcových ochorení, akými sú infarkt myokardu či k mozgovej mŕtvici.

Extrakt z moruše je teda tiež vhodný ako prevencia aterosklerózy (kôrnatenie tepien). Môže sa použiť napríklad pri kŕčových žilách ako prevencia trombózy (upchatia) žíl.

Látka DNJ znižuje cholesterol a triacylglyceroly - teda tuky v organizme.

Zistilo sa ďalej, že hladina DNJ z listov rastliny moruše znižuje v organizme hladinu C-reaktívneho proteínu (zápalový marker). Je teda dokázaný protizápalový účinok tohto alkaloidu.

Boli tiež dokázané antioxidačné účinky DNJ. Účinky moruše sú dobré aj v prevencie rakovinového bujnenia a oxidačného stresu. DNJ chráni bunky pred voľnými radikálmi.

Čierne dozreté plody moruše v dlani človeka
Dozreté čierne plody moruše. Zdroj foto: Getty images

Vedľajšie účinky moruše bielej sú:

  • Opuch
  • Zápcha
  • Hnačka
  • Závraty
  • Plynatosť

V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť alergická reakcia na niektorú zložku rastliny.

U tehotných žien, dojčiacich žien, detí a ľudí starších ako 65 rokov treba byť obozretný pri užívaní rastliny pre prítomnosť alkaloidu DNJ, aj keď relevantné štúdie ohľadom tejto problematiky zatiaľ neboli vykonané.

Rastlina moruše je však všeobecne dobre znášaná a je len minimálne toxická pre človeka vo vysokých dávkach. Vtedy sa objavujú vyššie spomínané vedľajšie účinky.

Účinná látka deoxynojirimycín (DNJ) môže interagovať s liekmi na zníženie tukov a cukrov v organizme. Treba preto jej užitie konzultovať s lekárom, ktorý tieto lieky pacientovi predpisuje.

Veľké množstvo účinných zdraviu prospešných látok sa nachádza v listoch rastliny. List moruše obsahuje antioxidanty ako vitamín C. Ďalej sa v listoch nachádza draslík, magnézium, železo, vápnik, zinok a fosfor.

Listy a iné časti stromu obsahujú latex, ktorý je pre človeka mierne toxický. Je to biela tekutina vzhľadu mlieka. Pri jeho dotyku môže dôjsť k podráždeniu kože. Po požití latexu moruše sa objavuje pocit na vracanie a bolesť žalúdka.

Aj napriek tomu, veľa ľudí konzumuje surové listy bez nepríjemných zážitkov.

Vnútorné použitie

Plody sa požívajú v celistvosti, alebo rozdrvené v ovsenej kaše alebo v smoothie prípravkoch. Chuťovo sú výborné aj v jogurtoch.

Zaujímavou kombináciou je plod moruše a špenátový šalát.

Mladé listy môžu byť zjedené po prevarení.

Čaj – robí sa hlavne v Ázií. K príprave používame buď listy, alebo aj plody. U senzitívnejších si vyberáme len plody. Kvôli možným zažívacím ťažkostiam sme pri príprave čaju z listov opatrní.

Sušina z listov sa zaleje na 5 minút vriacou vodou, precedí a môže sa podávať. Môžeme ju pridávať aj do bylinných zmesí pre výdatnejšiu chuť.

Plody prelejeme vriacou vodou a necháme 15 minút v pohári. Potom precedíme a plody ľahko rozpučíme. Takto pripravený čaj podávame aj v letných mesiacoch ako prevenciu dehydratácie, hlavne u starších ľudí.

Sirup – plody moruší vylisujeme a získame z nich približne 1 liter šťavy. Tú prilejeme do vopred pripraveného hrnca s vodou (2 dcl) a cukrom (800 g). Pridáme aj šťavu z 2 - 3 citrónov. Prevaríme a hotový sirup dáme do fliaš, ktoré uzavrieme a položíme na tmavé miesto.

Lekvár, víno či zmrzlina – príprava podľa receptu v kuchárke.

Tinktúra – podľa receptu v kuchárke, vzniknutú tinktúru prelejeme do malých fľašiek s kvapkadlom. Používame pri chudnutí.

Vonkajšie použitie

Masť – vyrába sa z listov, sušených plodov, ale aj z kôry stromu. Je vhodná ako prevencia trombózy dolných končatín aj pri hyperpigmentácií kože. Môže sa vyrobiť spolu s extraktom z pagaštanu konského.

Plody moruše
Význam majú ako plody, tak i listy. Pozor však na individuálne potreby a zvláštnosti každého človeka. Zdroj foto: Getty images

Zber a skladovanie

Moruša sa zbiera v období od júna do augusta. Zberáme plody 3 - 4 centimetre dlhé, sfarbené podľa odrody, sladkokyslé. Listy môžeme zbierať po celý rok, avšak najvhodnejší zber je na jar, kedy sú mladé. Plody moruše použijeme pri výrobe lekváru, vína, sirupu či ovocnej šťavy.

Po spracovaní držíme v chladnej tmavej miestnosti. Čaj ukladáme v kovovej alebo tmavej sklenej nádobe.

Listy sa môžu uchovávať maximálne 24 mesiacov.

Plody moruše obsahujú tiež veľa vitamínov a minerálov.

Listy moruše majú nielen kulinárske, ale aj medicínske a industriálne využitie.

Z moruše sa môžu vyrábať niektoré jedlá a nápoje – víno, čokoláda, ovocný lekvár a pod.

Po stovky rokov sú v alternatívnej čínskej medicíne moruše považované za ochranu proti rakovine.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.