Petržlen: aké sú zdravotné účinky koreňovej zeleniny a petržlenovej vňate?

Petržlen: aké sú zdravotné účinky koreňovej zeleniny a petržlenovej vňate?
Zdroj foto: Canva

Petržlen je tradičná zelenina s množstvom vitamínov a výživných látok. Disponuje mnohými zdravotnými benefitmi a širokým využitím v kuchyni. Poznáte všetky výhody koreňa petržlenu a jeho vňate?

Charakteristika

Popri rôznych druhoch zeleniny netreba zabúdať na tradičné druhy, ako je práve petržlen. Petržlen vďaka silnému obsahu živín pôsobí na zdravie výdatnejšie, ako niektoré exotickejšie druhy.

Má svoju charakteristickú príjemnú chuť i arómu. Vyznačuje sa prenikavou vôňou a jemne sladkastou chuťou. Používa sa ako zelenina, no i ako korenie na dochutenie jedál.

Zloženie, zdravotné účinky, využitie, pestovanie, kontraindikácie a mnoho iných zaujímavých informácií sa dočítate v článku.

Petržlen pochádza z východného Stredozemia a rozšíril sa do celého mierneho pásma celosvetovo. Prvé zmienky o petržlene pochádzajú už z Ríma a Grécka pred naším letopočtom. V súčasnosti je petržlen alebo jeho vňať súčasťou skoro každej slovenskej kuchyne.

V starodávnom Ríme bol petržlen pokladaný za silný zdroj energie a vitality.

Petržlen je dvojročná záhradná rastlina, pričom vyrastá do výšky až 80 cm. Má koreň, vňať a vysoký rozvetvený výhonok s malými žltobielymi alebo zelenobielymi kvetmi.

Petržlen má v súčasnosti množstvo odrôd. Najznámejšou odrodou je Petržlen koreňový a Petržlen vňaťový - kučeravý.

Je využívaný najmä ako ochutenie polievky/vývaru, no často krát bohužiaľ končí varený petržlen i jeho vňať na tanieri. Je to veľká škoda, nakoľko petržlen predstavuje ľahko dostupné a široké prírodné spektrum živín.

Formy vyžitia petržlenu:

  • Zelenina – koreň petržlenu
  • Petržlenová vňať čerstvá
  • Korenie, sušená rastlina
  • Čajová zmes
  • Odvar
  • Tinktúra
  • Petržlenový olej
  • Výživový doplnok

Obsah živín

Petržlen je zelenina a zároveň korením. Zdraviu prospešné sú korene, tak i zelená vňať. 

Petržlen obsahuje vitamíny skupiny A, B, C i K. Z minerálov obsahuje vápnik, draslík,horčík, mangán, železo, zinok, selén, meď či fosfor.

Ďalej obsahuje vodu, prospešnú vlákninu, kyselinu listovú, antioxidanty (flavonoidy) a karotenoidy ako betakarotén, luteín a zeaxantín. Ďalej i silice a éterické oleje.

Petržlen je ideálny v jedálničku pre redukciu hmotnosti, nakoľko má nízke množstvo kalórií, no súčasne vysoký obsah živín.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g surového petržlenu

Energia 36 kcal
Sacharidy 6,33 g
Vláknina 3,3 g
Tuky 0,79 g
Bielkoviny 2,97 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g surového petržlenu

Vitamín A 421 mcg Draslík 554 mg
Vitamín B1 0,086 mg Horčík 50 mg
Vitamín B2 0,098 mg Vápnik 138 mg
Vitamín B3 1,313 mg Sodík 56 mg
Vitamín B5 0,4 mg Železo 6,2 mg
Vitamín B6 0,09 mg Zinok 1,07 mg
Vitamín B9 152 mcg Mangán 0,16 mg
Vitamín C 133 mg Selén 0,1 mcg
Vitamín E 0,75 mg Fosfor 58 mg
Vitamín K 1640 mcg Meď 0,149 mg
Petržlen: koreň a vňať (zelenina i korenie)
Petržlen: koreň a vňať (zelenina i korenie). Zdroj foto: Canva

Vnútorné použitie

Petržlen nie je len dobrým pomocníkom pri varení, no je prospešný proti rôznym zdravotným ťažkostiam.

Podpora zdravia srdcovocievnej sústavy

Najmä vďaka obsahu draslíka petržlen pomáha znižovať vysoký krvný tlak, zlý cholesterol a podporuje samotný stav ciev. Je prírodnou prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Obsahuje i železo, ktorého nedostatok je spájaný s chudokrvnosťou (anémiou). Ak nemáte v strave dostatok železa, ktoré sa nachádza  najmä v mäse, je petržlen tou vhodnou voľbou.

Podpora hustoty kostí

Petržlen disponuje pomerne vysokou hladinou vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre stav a hustotu kostí. Pracuje spolu s obsiahnutým vápnikom, fosforom a horčíkom na kvalite a raste kostí.

Pravidelnú konzumáciu petržlenu tak možno nazvať ako prírodnú prevenciu osteoporózy.

Podpora tráviacej sústavy

Petržlen vďaka obsahu vlákniny podporuje tráviace pochody, stimuluje proces trávenia i vstrebávania živín. Vláknina pozitívne vplýva na zdravie črevného mikrobiómu.

Petržlen pomáha bojovať proti plynatosti, zápche, hnačke či nafukovaní. Pokiaľ trpíte po jedle nafukovaním, nezabúdajte na petržlenovú vňať.

Močopudný účinok a podpora zdravia obličiek

Koreň z petržlenu je využívaný v tradičnej medicíne na podporu funkcie obličiek, čistenia močových ciestrozpúšťaní obličkových i žlčníkových kameňov.

Petržlen a známym diuretikom, ktorý detoxikuje organizmus a pomáha prekonať rôzne ochorenia vylučovacej sústavy. V tomto prípade skúste bylinný čaj/odvar z petržlenu či petržlenovej vňate.

Podpora celkového zdravia a imunity

I keď petržlen nedisponuje veľkým množstvom kalórií (energiou), vďaka vitamínom skupiny B prospieva vitalite, celkovému fyzickému i psychickému zdraviu a obranyschopnosti organizmu.

V petržlene sa nachádzajú antioxidanty, vitamíny A, C i E a flavonoidy, ktoré je možné najviac využiť v surovom stave petržlenu. Vďaka silnému zloženiu má táto koreňová zelenina protizápalové a antioxidačné pôsobenie (proti oxidačnému stresu a voľným radikálom).

Čítajte viac: 10 najsilnejších zdrojov antioxidantov v potravinách pre podporu zdravia

Protizápalový účinok

Petržlen disponuje prírodnými antimikriobiálnymi a protizápalovými účinkami.

Je prospešný pri reumatoidnej artritíde, ktorá spôsobuje zápalové procesy v kĺboch. Vitamín C, beta-karotén a flavonoidy obsiahnuté v petržlene pomáhajú svojimi vlastnostiam zmierňovať zápal v tele.

Pravidelná konzumácia petržlenu podporuje i účinne zvyšovanie vylučovania kyseliny močovej a bráni jej hromadeniu v kĺboch.

Podpora ženského zdravia

Petržlen obsahuje kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre poćatie a správny vývoj dieťaťa v tehotenstve ženy. Avšak konzumácia petržlenu a jeho vňate iba s mierou a po konzultácii s lekárom, nakoľko petržlenová vňať pôsobí uvoľňujúco na svalstvo maternice a môže spôsobiť komplikácie.

Taktiež prírodne pomáha pri nepríjemných prejavoch predmenštruačného syndrómu a bolestivej menštruácii.

Vonkajšie použitie

Podpora zdravia a stavu pokožky i vlasov

Nakoľko je petržlen silný zdroj vitamínu C, ktorý je prvkom pri tvorbe kolagénu. Vitamín K zase pomáha správnemu hojeniu kože. Vitamín A obnovuje  bunky a dodáva pokožke elasticitu.

Vďaka obsahu zinku a antioxidantov napomáha znižovať zápal a podráždenia pokožky, ktoré môže viesť ku vzniku akné.

Petržlen s vonkajším použitím (bylinný odvar, maska) pomáha bojovať proti tmavým fľakom, pigmentácii a nedokonalostiam tónu pleti. Podporuje taktiež rast, kvalitu a hebkosť vlasov.

Čítaj viac: Kolagén vo výživových dolpnkoch - naozaj funguje?

Súhrn účinkov petržlenu

  • Podpora celkového zdravia a vitality
  • Podpora imunitného systému a obranyschopnosti
  • Antioxidačné a protizápalový pôsobenie
  • Antimikrobiálny účinok
  • Podpora zdravia srdca a ciev
  • Zníženie krvného tlaku a cholesterolu
  • Prírodná prevencia anémie
  • Podpora tráviacich pochodov
  • Prevencia proti nafukovaniu
  • Podpora zdravia vylučovacej sústavy
  • Močopudný a detoxikačný účinok
  • Podpora hustoty a kvality kostí
  • Podpora zdravia pohybového aparátu
  • Pomoc pri bolestivej menštruácii
  • Podpora hormonálnej rovnováhy
  • Podpora stavu pleti i vlasov

Zber a skladovanie

Pestovanie

Poznáme dva základné druhy petržlenu, a to petržlen vňaťový a petržlen koreňový. Z petržlenu koreňového využijete koreň aj vňať. Petržlen vňaťový naopak nemá koreň, ale výrazne dlhú vňať.

Jedná sa o dvojročnú rastlinu, pričom prvý rok rastie jeho koreň a vňať. V druhom roku petržlen kvitne a z kvetov sa následne stávajú semená pre ďalšie vysádzanie.

Vysievame nahusto čo najskôr v jarnom období. Petržlen vysaďte na polo-tienisté alebo slnečné miesto. Pôda by mala byť vlhká, humózna a bohatá na živiny. Dbáme najmä na primerané spracovanie do hĺbky a odstránenie kameňov zo záhona.

Potrebná je pravidelná zálievka, a to najmä v suchých mesiacoch. Petržlen je pomerne odolný proti chladu a poklesom teplôt.

Petržlenovú vňať zberáme kedykoľvek podľa potreby v prvom roku výsadby. Korene petržlenu sa zbierajú na jeseň pred príchodom mrazov tiež v prvom roku výsadby.

Korene oddelíme od vňate, očistíme od hliny a uskladníme na tmavom chladom mieste.

Nežiadúce účinky a kontraindikácie

I keď je petržlen prospešná koreňová zelenina a bylina súčastne, niektorí jedinci by mali byť ostražití.

Pri bežnej konzumácii zeleniny je petržlen všeobecne neškodný. Hlavnou, no zriedkavou kontraindikáciou pri užívaní akýchkoľvek foriem petržlenu je individuálna citlivosť a neznášanlivosť na jeho zložky.

Čaj z petržlenu by nemali konzumovať tehotné ženy, a to najmä s rizikovým tehotenstvom, nakoľko pôsobí ako stimulant hladkého svalstva maternice.

Nie je vhodný pri už vzniknutom akútnom ochorení obličiek (zlyhávanie, nefritída..).

Petržlen v kuchyni

Pri výbere siahnite po koreňoch, ktoré sú pevné a krémovo-béžovej farby. Naopak vyhnite sa uschnutým alebo priveľmi mäkkým koreňom.

Koreň petržlenu môžete uchovávať v chladničke až týždeň. V rámci plného využitia zdravotných benefitov je vhodná jeho konzumácia v surovom stave.

Môžete koreň petržlenu pridať do zeleninovej či krémovej polievky, vývaru, zeleninového šalátu či mäsovej omáčky. Je tak možné koreň petržlenu variť, piecť, vyprážať zapekať.  

Petržlen a jeho vňať kúpite čerstvú, sušenú, drvenú i priamo v kvetináči.

Petržlenová vňať sa využíva na dochutenie jedál. Je základom bylinkového zväzku a pridáva sa do väčšiny zeleninových polievok a mäsových vývarov.

Ďalej do vaječnej omelety, zemiakov, šalátových zálievok, majonéz, nátierok, rizota, plniek i mletého mäsa. Výborne ochutí aj grilované či vyprážané ryby.

Petržlenová vňať je v kuchyni nielen veľmi prospešná, ale je aj estetickým prvkom.

Polievka s petržlenom
Polievka s petržlenom a petržlenovou vňaťou. Zdroj foto: Canva
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • webmd.com - WebMD:Health Benefits of Parsley
  • healthline.com - Healthline: 8 Impressive Health Benefits and Uses of Parsley
  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: Why is parsley so healthy?
  • medicinenet.com - Medicine Net: 21 Impressive Health Benefits and Uses of Parsley
  • ZLATOHLÁVEK, Lukáš. Klinická dietologie a výživa. Medicus. Praha: Current Media, 2016. ISBN 978-80-88129-03-5.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.