Rebríček obyčajný: Aké účinky, aj tie nežiadúce, má myší chvostík?

Rebríček obyčajný: Aké účinky, aj tie nežiadúce, má myší chvostík?
Zdroj foto: Getty images

Rebríček obyčajný je liečivá bylina, ktorá má široké spektrum priaznivých účinkov na zdravie. Je bežne dostupnou v lekárni, alebo v prírode. Rastlina obsahuje vo svojom éterickom oleji achilleín.

Charakteristika

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium), prezývaný aj „myší chvost“, „rebrík“, „stolístok“, „Korenie starého muža“ či „Achillova bylina“ je rastlina dorastajúca do výšky 40 cm. Patrí do čeľade astrovité (Asteraceae). Typickou farbou kvetu je biela až načervenalá.

Latinský názov rastliny poukazuje na mytologického gréckeho hrdinu Achilla, ktorý údajne potieral touto bylinou svojim vojakom rany. Existuje 140 druhov rebríčka. Medzi najznámejší patrí práve rebríček obyčajný.

Rebríček rastie pozdĺž ciest, na lúkach, kopcoch či svahoch. Nájdeme ho aj na úzkych poľných cestách, stráňach a úbočiach hôr. Typicky sa vyskytuje aj na okrajoch obilných polí.

V minulosti ľudia hovorili o rastline myšieho chvosta ako o „všeliečivej byline“. Z toho vyplýva, že sa používa u väčšiny chorôb, patrí všeobecne k najstarším liečivým bylinám. Je zaujímavé, že lekári si rebríček tiež vždy veľmi ctili pre jeho niekedy až „zázračné“ vlastnosti.

V prvom rade je rebríček obyčajný známy ako bylina, ktorá pomáha pri ženských ochoreniach. Či je to nepravidelná menštruácia (dysmenorhea), myóm, alebo menopauza, v každom ohľade má priaznivý vplyv na ženské orgány.

K liečbe sa využívajú kvety, ale aj vňať. Zvyklo sa hovorievať, že rebríček upravuje všetky telesné šťavy.

Medzi jeho hlavné vlastnosti patrí, že podporuje krvotvorbu v kostnej dreni, lieči hnačky, podnecuje tráviace šťavy. Je tiež rastlinou, ktorá uvoľňuje kŕče, napríklad tráviaceho ústrojenstva.

Ďalšou výhodou je, že táto bylina pomáha pri akné a ekzémoch. Okrem toho zastavuje krvácanie, pričom však aj vďaka svojim dezinfekčným vlastnostiam dezinfikuje ranu. Je účinná aj pri psoriáze.

Traduje sa, že pri použití Achillea millefolium zmizne každá infekcia. Je účinná v boji s bežnými vírusovými, ako aj bakteriálnymi infekciami (chrípka, koronavírus, streptococcus,...)

Skúsenosťou sa zistilo, že vo forme kúpeľa je táto bylina vhodná pri zápaloch nervov horných aj dolných končatín.

Účinok na kostnú dreň je overený aj tam, kde iná liečba nezaberá. Čajové kúry, kúpele a potieranie rebríčkovou tinktúrou pomáha aj pri leukémií (kostižer). V literatúre sa udáva, že spolu s puškvorcovým koreňom pomáha pri rakovine pľúc.

Čaj pôsobí blahodárne aj na obličky, odstraňuje nechutenstvo, poruchy pečene, zápaly črevného traktu, podporuje aktivitu črevných žliaz - vedie tým tiež k pravidelnej stolici.

Keďže pôsobí aj na cievy, je možné užívať ho aj pri angine pectoris. Okrem toho rebríčkový čaj pôsobí aj pri nervových ochoreniach- závratoch, sclerosis multiplex, Parkinsonovej, Alzheimerovej chorobemigréne. Priaznivo pôsobí aj na depresiu a úzkosť, ktoré môžu byť súčasťou celej palety chorôb.

Myší chvost je trvalkou rastúcou v Severnej Amerike, Ázií a Európe, pričom na liečebné účely sa využíva okolo 3000 rokov.

 Vybraté najznámejšie účinky:

  • Antibiotický – ničí baktérie, vírusy a zabraňuje tak šíreniu infekcie v organizme
  • Antioxidačný – znižuje oxidačný stres buniek, spôsobovaný voľnými radikálmi. Má okrem antigenotoxického aj kardioprotektívny účinok.
  • Antiproliferatívny – protirakovinový účinok, spomaľuje až zastavuje rakovinové bujnenie, chýbajú však uspokojivé dáta z humánnych štúdií
  • Antiinflamatórny – protizápalový účinok, zmierňuje zápal v organizme, čo môže byť pri niektorých, hlavne chronických neliečených ochoreniach, žiadúce
  • Spazmolytický – pomáha pri menštruačných problémoch, ale aj spazmoch (kŕčoch) tráviaceho či vylučovacieho ústrojenstva. Zistil sa priamy priaznivý vplyv pri syndróme dráždivého čreva.
Rebríček - Myší chvost ako rastlina v troch pohľadoch - stonka s listami, kvet
Pohľady znázorňujúce Rebríček obyčajný - Myší chvostík. Zdroj foto: Getty images

Vnútorné použitie

Čaj – čajovú lyžičku rebríčku zalejeme na jednu šálku horúcou vodou, necháme pol minúty lúhovať, scedíme. Pijeme aj dve šálky denne. Bylinka je vhodná aj k príprave rôznych čajových zmesí.

Šťava – čerstvo natrhaná žihľava, myší chvost a skorocel musí byť najprv umytá, následne ich vymačkáme v odšťavovači. Po hodine státia môžeme užiť 1 polievkovú lyžicu. Byliny môžeme aj zameniť podľa ročného obdobia.

Niekedy sa rebríček lekársky používa ako korenie do šalátov a polievok.

Je možné dostať ho v lekárňach aj vo forme kapsúl či esenciálneho oleja.

Čaj z myšieho chvostu - šálka a kvety v pozadí
Čaj ako jedna z foriem. Zdroj foto: Getty images

Vonkajšie použitie

Tinktúra – do fľaše vložíme čerstvo natrhané kvety, zalejeme ich 38 - 40 % pálenkou a fľašu necháme stáť dva týždne v teple. Tinktúrou môžeme následne potierať chorobou exponované oblasti na tele pacienta.

Masť – pripravíme z bravčového sadla a nadrobno nakrájaného rebríčkového kvetu. Pridávame aj rastlinu maliník, konkrétne list. Necháme na panvici speniť, dobre zamiešame a odstavíme. Druhého dňa po vychladnutí zahrievame, necháme pretiecť cez plátno, masť naplníme do pohárov.

Masť z rebríčka musíme držať v chlade.

Vankúšik – myší chvost, harmanček a materina dúška sú voňavé byliny, vhodné k príprave pláteného vankúšika. Ten môžeme položiť priamo na boľavé miesta.

Sedací kúpeľ – 100 gramov rebríčku (vňať) namáčame 12 hodín v 5 litrovom vedre studenej vody, následne zahrievame a prilejeme už scedený výluh do kúpeľa. Kúpeľ s rebríčkom by mal trvať 20 minút. Následne je vhodný zábal (nie uterák), v ktorom pozhovieme ešte niekoľko minúť.

Rebríček je možné použiť aj na celkový kúpeľ, kedy však srdce kúpajúceho má byť nad vodou.

Zber a skladovanie

Rastlina kvitne od júna do septembra. Zbierajú sa kvety a listy, bezprostredne pred plným kvitnutím. Najvhodnejšie je zbierať bylinu za plného slnka, kedy sa stupňuje účinnosť éterického oleja v nej obsiahnutého. Tým sa zvyšuje liečivá sila myšieho chvosta.

Skladovanie rebríčka obyčajného je najvhodnejšie pri izbovej teplote, v sklenej alebo kovovej nádobe. Vydrží dlho, pričom jeho účinok trvá, dokým z neho nevyprchla typická aróma.

Kvet Rebríčka - detail
Detailný pohľad na kvety. Zdroj foto: Getty images

Aké má Myší chvost vedľajšie a nežiadúce účinky?

Bolo pozorované podráždenie kože pri vonkajšom použití.

Alergické reakcie sú zriedkavé a môžu sa vyskytnúť ako po vonkajšom, tak aj po vnútornom použití.

V štúdií na potkanoch sa dokázal diuretický (močopudný) účinok myšieho chvosta.

Pri vyšších dávkach bolo zistené vyčerpanie, búšenie srdca, zhoršené videnie či suchosť v ústach.

Netreba užívať rebríček pred plánovanou chirurgickou operáciou, nakoľko rastlina a účinná látka v nej spomaľuje zrážanie krvi.

Podľa jednej štúdie vykonanej na ľuďoch bolo zistené, že dávka 500 mg rebríčka obyčajného denne je bezpečná. Aj napriek tomu je vhodné po liečebnej kúre trvajúcej dva týždne prerušiť na dobu 5 - 7 dní príjem tejto liečiviny.

Interakcie s inými látkami

Treba byť obozretný s podaním myšieho chvosta, keď pacient užíva lieky proti zrážaniu krvi.

Pri užívaní sedatív môže rebríček viesť k excesívnej (vystupňovanej) ospalosti.

Rebríček ovplyvňuje hladiny lítia v sére, pri jeho užívaní spolu s touto bylinou dochádza k zníženiu vylučovania lítia, čo môže viesť k nežiadúcim účinkom.

Rastlina obsahuje tujón, ktorý môže mať pri vysokých dávkach nežiadúce vplyvy na tkanivo mozgu. Vždy je lepšie sa pri užívaní rebríčka poradiť s lekárom.

Záverečné slová

Medzi hlavné účinné látky v rastline patria fenoly, flavonoidy, sesquiterpény. Bylina obsahuje účinnú látku achilleín, ktorá podľa jednej animálne štúdie urýchľuje zrážanie krvi.

Aj napriek tomu, že má priaznivý vplyv na ženské orgány, nie je odporúčané užívať rebríček počas tehotnosti. Vzhľadom k tomu, že rastlina obsahuje tujón, môže viesť k vzniku potratu. Taktiež nie je vhodné užívať ho pri dojčení.

Nie je dostatočne vyskúmané, aký vplyv má Achillea millefolium u malých detí, a preto sa v zásade deťom neodporúča.

U pacientov s roztrúsenou sklerózou sa pozoroval po 1 ročnom podávaní rebríčka ako prídavnej liečby znížený počet atakov a zlepšenie kognitívnych (rozumových) schopností. Sú však potrebné ďalšie štúdie k tejto téme.

Záver..

Rebríček obyčajný obsahuje achilleín, ktorý má protizápalové účinky. Mytologický grécky hrdina Achilles ním údajne potieral rany vojakom. Bylina sa využíva aj pri tráviacich ťažkostiach či leukémii. Má biely až červenkastý kvet a typicky vonia. I keď je jeho použitie široké, vhodné je konzultovať ho s odborníkom (najmä u ľudí s dlhodobými ochoreniami).

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.