Sladké drievko: Poznáte účinky Sladovky hladkoplodej na ľudský organizmus?

Sladké drievko: Poznáte účinky Sladovky hladkoplodej na ľudský organizmus?
Zdroj foto: Getty images

Sladké drievko je koreň, ktorý sa získava zo sladovky hladkoplodej. Používa sa v ľudovom liečiteľstve, ale aj v modernej medicíne a kozmetike. Bylina obsahuje látku glycyrrizín.

Charakteristika

Sladké drievko alebo Sladovka hladkoplodá (Glycyrhyzza glabra) je trvalka z čeľade bôbovité (Fabaceae). Zberá sa koreň, ktorý sa využíva ako sladkosť, korenie, alebo inými cestami v ľudovom liečiteľstve.

V češtine sa bylina nazýva lékořice lysá.

Rastlina má bohatú históriu. Užívanie sa datuje do čias staroveku, kedy v Egypte pripravovali faraónom nápoj zo sladkého drievka. V tradičnej čínskej medicíne sa zas používalo sladké drievko pri liečbe malárie, infekcie a nespavosti (insomnia).

Táto bylina je v chuti podobná anízu (Pimpinella anisum) – obe rastliny sú sladké a trochu horké. Grécke pomenovanie glykyrhyzza znamená „sladký koreň“. Názov „sladké drievko“ vznikol podľa zdrevnatenia tohto koreňa.

Sladovka hladkoplodá pochádza z Európy a Stredného východu, vyskytuje sa hlavne v oblasti okolo Stredozemného mora, sporadicky ju nájdeme aj v USA. Je efektívnym prídavkom v liekoch proti kašľu, sirupoch či elixíroch. Pridáva sa aj ako aróma k tabaku a cukrovinkám.

V ľudovej medicíne sa oddávna používa sladké drievko k liečbe peptického vredu.

Korene sú pri výrobe šťavy zemitým základom, džús sa z nich získava varením. Z neho je možno získať tzv. „kašu zo sladkého drievka“ alebo čierny cukor.

Rastlina má výšku okolo 1 metra, pričom je bohato rozvetvená. Listy sú zložené z viacerých lístočkov. Sladovka rodí v pazuchách listov struky, ktoré sú veľké 7 - 10 centimetrov. Korene sú dlhé okolo 1 metra a hrubé priemerne 1 centimeter. Sú jemné, vláknité, vo vnútri žlté.

Sladkosť v tejto byline je podmienená látkou pomenovanou glycyrryzín. Aj napriek tomu, že účinnú látku poznáme, nie je vykonaných ešte veľa presvedčivých výskumov s ňou.

Príliš časté či nadmerné konzumovanie môže mať nepríjemné vedľajšie účinky.

Medzi hlavné ochorenia, ktoré sa dajú pomocou sladovky liečiť, patrí ekzém, zápal priedušiek (bronchitída), zápcha, pálenie pri srdci, žalúdočné vredy, menštruačné kŕče. Využitie nájde aj pri menopauze a kašli.

Aktívne ingrediencie v sladkom drievku sú vyššie spomínaný glycyrrhyzín, glabridín, licochalcone A, licoricidin, licorisoflavan A.

Rastlina - Sladovka hladkoplodá - Sladké drievko - list a kvet

Účinky sladkého drievka:

  • Bronchodilatans – rozširuje priedušky, vhodný pri liečbe astmy a CHOCHP (chronickej obštrukčnej choroby pľúc)
  • Antidyspepticum – zistil sa priaznivý vplyv pri funkčnej dyspepsii (problémy s trávením hlavne horného typu), zníženie bolesti
  • Antiinflamatoricum a analgeticum – pri poruchách menštruácie a pri menopauze sa štúdiou zistilo, že znižuje doprovodné bolestivé príznaky, kŕče či návaly tepla
  • Antiulcerosum – štúdiou sa zistilo, že znižuje výskyt peptických vredov, aj tých, ktoré sú provokované prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori. Túto baktériu sladké drievko dokázalo v 83 % eliminovať. Znižuje aj pálenie záhy pri refluxnej chorobe.
  • Antimycoticum – zistil sa účinok v odstránení plesne Candida albicans
  • Dermatologicum – priaznivé účinky v liečbe atopického ekzému, ale aj akné
  • Lokálne slizničné desinficiens - zníženie pooperačných bolestí hrdla, znížení výskyt streptokokových infekcií hrdla (znížená tvorba abscessov – hnisavých dutín)
  • Antiviroticum – boj s vírusovými infekciami
  • Anticancerogenicum – spomalenie a prevencia kolorektálneho karcinómu, karcinómu konečníka, kože a prsníka. Okrem toho znižuje vedľajšie účinky chemoterapie a rádioterapie.

Vnútorné použitie

V lekárni je možné kúpiť si sladké drievko vo viacerých liečivých formách. Sú to žuvacie tablety, kapsuly, extrakty, tinktúry, balzamy na pery či prášky.

Čaj – pripravujeme v nádobe, do ktorej nasypeme čajovú sušinu z koreňa rastliny. Následne zalejeme horúcou vodou a lúhujeme 5-7 minút.

Je možné požívať sladké drievko aj vo forme cukríkov, alebo sirupu.

Vonkajšie použitie

Používa sa ako rehydratačná prísada do krémov v kozmetike, ale aj pri liečbe kožných ochorení. Hlavnou indikáciou je akné, ekzém, starecké škvrny a podráždená, citlivá pokožka.

Zber a skladovanie

Sladovka najradšej rastie na slnečnom mieste, kde je dostatočne piesčitá zem. Je to teplomilná rastlina, neznášajúca silné mrazy. Koreň sa zbiera raz za 3 roky v októbri a suší sa pri teplote do 35 °C.

Je to náročná rastlina na pestovanie.

Zberá sa jej koreň - koreň sladovky - Sladké drievko

Správne skladovanie sladkého drievka je podmienené chladom a suchým prostredím. Nie je vhodné, aby bolo vystavené priamym slnečným lúčom.

Je dôležité odkladať sladké drievko mimo dosahu detí a domácich zvierat. Predíde sa tým nechcenému zjedeniu, ktoré môže mať fatálne následky.

Pri kúpe koreňa z lekárne alebo iného obchodného reťazca je vhodné dodržiavať dátum expirácie.

Ďalšie zaujímavé informácie

V lekárňach a na trhu je možné nájsť aj podobné náhrady sladkého drievka. Sú nimi kurkumín, pepermintový olej, zázvor či čierny kohoš.

Okrem vyššie uvedených účinkov sa na zvieratách dokázal priaznivý vplyv na diabetes mellitus (cukrovka), hepatitídu C či zníženie telesnej hmotnosti po pravidelnom požití sladkého drievka.

Vedľajšie účinky

Odvíjajú sa od dĺžky užívania sladkého drievka, ako aj od výšky jednotlivých dávok.

Vysoké hladiny glycyrrhyzínu v tele môžu viesť k zvýšeniu hladinu hormónu kortizolu. To môže viesť k nerovnováhe samotných iónov v organizme. Niektorí výrobcovia liečivín na báze sladkého drievka vylúčili z preparátov glycyrrhizín, aby sa predišlo tejto interakcii.

Dlhodobé užívanie sladkého drievka môže viesť k vážnym vedľajším účinkom, akými sú zvýšenie tlaku krvi (hypertenzia) a zníženie hladín draslíka. Vzhľadom k tomu je zakázané, aby ľudia s hypertenziou, srdcovými alebo obličkovými ochoreniami užívali sladké drievko.

V ojedinelých prípadoch sa vyskytla aj svalová slabosť a srdcová arytmia (nepravidelná srdcová akcia).

V raritných prípadoch došlo po požití sladkého drievka tiež k nedokrveniu mozgu a porážke (náhla cievna mozgová príhoda), alebo k predčasnému pôrodu u gravidnej.

Je preto dôležité dodržať určité zásady. Medzi ne patrí, že sa nesmie sladké drievko užívať pri tehotnosti a dojčení.

Deti môžu užívať sladovku, ale v nižších dávkach ako dospelí.

Dávkovanie

Zistilo sa, že dávka 1 - 5 gramov sladkého drievka denne je pre dospelých bezpečná. Avšak, tiež sa pozorovalo zníženie hladín draslíka už pri dávkach 800 miligramov. Chýbajú štúdie, ktoré by upresnili dávkovanie sladkého drievka.

WHO odporúča príjem glycyrrizínu najviac 100 mg pro die (denne).

V zásade sa treba pridržiavať príbalových letákov liečiv s obsahom tejto byliny. Je dôležité nikdy neprekračovať odporúčanú dávku, ktorá je v nich uvedená.

Využíva sa pri výrobe cukríkov - cukríky z s použitím sladkého drievka

Interakcie

Sladké drievko a glycyrrizín môžu interagovať s niektorými liekmi. Patria sem ondasetron, omeprazol, diazepam, celecoxib, ibuprofen, digoxín, warfarín a lieky zo skupiny sartanov.

V zásade sladké drievko interaguje s liekmi proti hypertenzii, liekmi na zrážanie krvi, statínmi (zníženie cholesterolu), diuretikami (močopudné lieky), NSAID – nesteroidnými liekmi proti bolesti a s hormonálnou antikoncepciou.

Sladké drievko je liečivý koreň, ktorý sa využíva v medicíne a farmácií. Má sladkú a jemne horkú chuť. Obsahuje látku glycyrrizín, účinnú pri viacerých ochoreniach. Avšak, jeho použitie má svoje hranice. Použitie konzultujte s odborníkom.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.