Zeler – jeho účinky, obsahové látky, využitie a pestovanie

Zeler – jeho účinky, obsahové látky, využitie a pestovanie
Zdroj foto: Getty images

Zeler je koreňová zelenina s nezameniteľnou chuťou a vôňou. Niektorí naň nedajú dopustiť, iným nie je „po chuti“ – a to doslova. Poznáte zdravotné benefity zeleru?

Charakteristika

V posledných rokoch sa však rozmohol „boom“ s pitím zelerových štiav a konzumáciou zelerových stopiek, a to najmä so zámerom zníženia váhy, celkovej očiste organizmu, či podpory celkového zdravia a vitality tela. Ale má pre nás skutočne také zázračné účinky?

A má vôbec zeler nejaký prínos pre náš organizmus?

Zeler a jeho obsahové látky

Zeler obsahuje množstvo účinných látok, vrátane antioxidantov, ktoré sú zároveň aj látky pôsobiace protizápalovo.

Tabuľka uvádza nutričné hodnoty na 100 g surového zeleru

Energia 14 kcal
Sacharidy 2,97 g
Vláknina 1,6 g
Tuky 0,17 g
Bielkoviny 0,69 g

Tabuľka uvádza hodnoty vitamínov a minerálov na 100 g surového zeleru

Vitamín A 449 IU Draslík  260 mg
Vitamín B1 0,021 mg Horčík 11 mg
Vitamín B2 0,057 mg Vápnik 40 mg
Vitamín B3 0,32 mg Železo 0,2 mg
Vitamín B5 0,246 mg Zinok 0,13 mg
Vitamín B6 0,074 mg Fosfor 24 mg
Vitamín B9 36 mcg Meď 0,035 mg
Vitamín C 3,1 mg Sodík 80 mg
Vitamín E 0,27 mg Selén 0,4 mcg
Vitamín K 29,3 mcg Fluór 4 mcg

Vnútorné použitie

Pitie zelerovej šťavy

Zelerová šťava sa pripravuje prioritne odšťavením zo stoniek.

Zelerová šťava
Zelerová šťava. Zdroj foto: Getty Images

Pitie zelerovej šťavy má vraj viacero výhod pre náš organizmu:

  • zlepšuje trávenie a podporuje zdravie čriev,
  • má pozitívny vplyv na našu pokožku,
  • podporuje chudnutie,
  • pôsobí protizápalovo.

Niektorí ľudia však veria, že pitie zelerovej šťavy môže napomáhať aj pri akné, problémoch so štítnou žľazou, pri ochoreniach pečene, či pri liečbe cukrovky alebo rakoviny. Avšak v týchto indikáciách chýbajú štúdie, ktoré by dané tvrdenia podporovali.

Zeler a jeho účinky pri chudnutí

Mnoho ľudí pije zelerovú šťavu za účelom redukcie hmotnosti. Na podporu chudnutia sa odporúča vypiť 475 ml čerstvej šťavy, a to ráno – ideálne ešte na prázdny žalúdok.

Zástancovia tejto „metódy“ chudnutia sú presvedčení o tom, že zelerová šťava napomáha rozpúšťať tukové bunky v pečeni. Avšak chýbajú akékoľvek vedecké dôkazy, ktoré by podporili túto teóriu.

Čo je ale pri chudnutí dôležité – je kalorický deficit. To znamená že výdaj energie počas dňa musí byť vyšší ako jeho príjem.

Čistá zelerová šťava je teda ideálna pri redukcii hmotnosti, nakoľko necelý pol-liter šťavy (presnejšie už uvádzaných 475 ml) obsahuje v priemere len 85 kalórií.

Preto, ak sa rozhodnete nahradiť pitie osladenej kávy, či čaju, prípadne sladených nápojov práve zelerovou šťavou – môže vám to napomôcť pri znížení denného kalorického príjmu.

Ak by ste si zelerovú šťavu chceli pripraviť sami doma, tak potrebujete približne 9 stoniek stopkového zeleru. Tie buď priamo odšťavíte, alebo ak nemáte odšťavovač – môžete ich rozmixovať a následne precediť cez jemné sitko (prípadne použite gázu, ktorú preložíte viackrát a položíte na sitko a následne precedíte).

Netreba však zabúdať, že ak odšťavíme zeler – stratíme tým takmer všetku vlákninu, ktorú obsahuje. Pritom vláknina je veľmi prospešná pre náš organizmus a podporuje aj naše trávenie. Zároveň vláknina dokáže „naplniť“ náš tráviaci systém, potrava sa tak dlhšie trávi a človek sa po nej cíti viac a dlhšie sýty.

Ak vám zeler samotný nechutí, no radi by ste ho zaradili do svojho jedálnička môžete zelerovú šťavu zmiešať aj so šťavami z iného ovocia, či zeleniny.

Ako zdroj bielkovín môžete pridať jogurt, či proteínový prášok a vytvoriť si tak smoothie. Na doplnenie tukov zase môžete využiť rôzne oriešiky či orechové maslá, prípade pridať avokádo. Pridaním bielkovín a tukov získate zdravý a vyvážený ranný nápoj, ktorý je skvelým štartom do nového dňa.

Zeler a jeho protizápalové účinky

Zeler obsahuje veľké množstvá rastlinných zlúčenín – fytonutrientov – sú to látky, ktoré sa bežne nachádzajú v rastlinách a slúžia na ich ochranu. Medzi fytonutrienty sa radí mnoho látok.

Patria medzi ne napríklad:

  • rastlinné farbivá,
    • karotenoidy – sú zodpovedné za červené, oranžové alebo žlté sfarbenie rastlín,
    • chlorofyl,
  • aromatické látky,
    • v cibuli a cesnaku,
  • saponíny, terpény, flavonoidy a iné.

Flavonoidy tvoria hlavnú zložku fytonutrientov v zeleri. Flavonoidy pôsobia ako antioxidanty – pomáhajú znižovať oxidačný stres. Oxidačný stres vzniká, keď sa v organizme nahromadia nestabilné molekuly, tzv. voľné radikály. Voľné radikály prispievajú k rozvoju mnohých chronických ochorení.

Zvýšený príjem flavonoidov prináša viaceré benefity. A to najmä nižšie riziko vzniku, výskytu a rozvoja:

  • srdcových chorôb,
  • výskytu cukrovky,
  • obezity,
  • rakoviny.

Flavonoidy môžu zároveň prispievať aj ku zdravšej pokožke, ale majú aj množstvo ďalších účinkov:

  • podporujú imunitu,
  • pôsobia antivírusovo a antimikrobiálne,
  • ochraňujú pečeň.

Zeler a jeho vplyv na krvný tlak

Zeler obsahuje pomerne vyššie koncentrácie dusičnanov. Vďaka tomu má podporný vplyv na zdravie srdca a zároveň napomáha znižovať krvný tlak.

Dusičnany obsiahnuté v zeleri sú odlišné od dusičnanov (a dusitanov), ktoré sa využívajú ako konzervačné látky. Tento druh dusičnanov či dusitanov má opačný vplyv na krvný tlak.

Aj už spomínané flavonoidy prispievajú k ochrane srdca a ciev.

Zeler a jeho účinok pri znižovaní cholesterolu

Niektoré štúdie na zvieracích modeloch poukazujú na to, že zeler dokáže aj znižovať cholesterol. Avšak tento účinok zatiaľ nebol u ľudí potvrdený.

Zeler a celková detoxikácia organizmu

Mnoho ľudí pije zelerovú formu za účelom „celkovej detoxikácie organizmu“. Netreba však zabúdať, že naše telo sa dokáže zbavovať škodlivých látok úplne samo. A to za pomoci

  • pečene,
  • obličiek,
  • pľúc,
  • čriev.

Hoci pitie zelerovej šťavy má mnohé zdravotné benefity, ktoré sme už spomenuli, určite však nedokáže „detoxikovať organizmus“.

Zeler a jeho účinky pri akné

Mnohí ľudia sú zástancami názoru, že zeler napomáha aj pri liečbe akné, a to vďaka svojmu vysokému obsahu solí. Tieto tvrdenia sú veľmi zjednodušené a nie sú podložené žiadnym výskumom.

Avšak je možné, že ak pridáte zelerovú šťavu do svojho jedálnička, spozorujete zlepšenie stavu vášho akné.

Výskumy naznačujú, že pri konzumácii stravy bohatej na jednoduché cukry je výskyt a závažnosť akné väčšia. Nakoľko zelerová šťava má nízky obsah cukru, môže jej pitie napomáhať pri akné. Najmä v prípade, ak zelerovou šťavou nahradíte iné sladené nápoje.

Pri akné je celkovo vhodné zaradiť do jedálnička potraviny, ktoré nezvyšujú príliš rýchlo hladiny cukru v krvi, a to sú najmä potraviny bohaté na vlákninu – zelenina, ovocie, celozrnné potraviny, strukoviny.

Zároveň vďaka svojim obsahovým látkam, môže zelerová šťava znižovať zápal a tým rovnako napomáhať zlepšiť stav akné.

Zeler a naša pokožka

Zeler môže napomáhať aj pri „omladení“ našej pokožky. Vďaka obsahu vitamínu C podporuje syntézu kolagénu. Zinok zase podporuje hojenie rán a vďaka vysokému obsahu antioxidantov celkovo ochraňuje našu pokožku a napomáha pri jej rýchlejšej regenerácii.

Netreba zabúdať aj na fakt, že strava s vysokým obsahom cukru vedie ku zvýšenému starnutiu pokožky. Ide o proces, kedy cukry spolupôsobia s kolagénovými a elastínovými vláknami.

Pri tejto interakcii vznikajú takzvané „AGE“ produkty (advanced glycation end products), tým dochádza k zníženiu pružnosti a štruktúr pleti. Výber nápojov s nízkym obsahom cukrov – ako napríklad zelerová šťava – môže napomáhať spomaliť starnutie pleti.

Zeler ako afrodiziakum

Afrodiziaká sú potraviny alebo prípravky, ktoré stimulujú a zvyšujú sexuálnu túžbu. Medzi afrodiziaká sa zaradzujú aj feromóny – chemické či prirodzené hormóny, ktoré pôsobia mimo tela a zvyšujú sexuálnu príťažlivosť.

Niektoré zdroje uvádzajú, že zeler pôsobí ako afrodiziakum a môže zvyšovať sexuálnu túžbu u mužov. Tieto tvrdenia sa opierajú o fakt, že zeler obsahuje hormón androsterón – ten následne vedie k zvýšeniu testosterónu u chlapov, čo má za následok okrem iného aj zvýšenie sexuálnej túžby.

Androsterón sa v malom množstve nachádza aj v pote a radí sa medzi feromóny.

Aj keď niektoré štúdie poukazujú na obsah androsterónu v zeleri, neexistujú žiadne dôkazy, že by jeho konzumácia, či pitie zelerovej šťavy, zvyšovali sexuálnu túžbu u mužov, či zvyšovali ich príťažlivosť.

Zber a skladovanie

Zeler a jeho pestovanie

Zeler alebo len jeho samostatné stonky si dnes už viete zakúpiť takmer v každej predajni potravín. Dokonca sa predáva už aj v BIO kvalite.

Zeler
Zdroj foto: Getty Images

Ak by ste si však chceli zeler vypestovať sami, je dôležité už dopredu myslieť, akú časť zeleru chceme pestovať a následne aj využiť. Podľa toho vyberáme aj semiačka.

Na výber máme z variet:

  • buľvová,
    • zeler buľvový je pomerne náročnejšia rastlina na pestovanie; vyhovuje mu hlinitá až hlinitopiesočnatá pôda; ideálne je vysádzať ho už v januári alebo februári do kvetináčov umiestnených vo vnútri – teplota by mala byť stabilná medzi 15 až 20 °C; priesady umiestnime von do záhonu približne v polovici mája; pričom od výsevu trvá 140 až 240 dní, pokiaľ sa môže zeler zbierať,
  • stopková,
    • zeler stopkový – pestuje sa obdobne ako buľvový, nakoľko sa pri tomto type konzumuje stopka, je dôležité ku koncu sezóny prikryť stonky pôdou, slamou alebo kartónom – to zabezpečí, že budú biele,
  • listová,
    • priesady sa vysádzajú v polovici mája, listy sa zbierajú buď postupne, alebo naraz celá ružica, a to v októbri alebo novembri.

Nežiaduce účinky zeleru

Jedným z nežiadúcich účinkov môže byť nadmerný príjem sodíka, a to najmä pri zvýšenej konzumácii zelerovej šťavy.

Ako sme už spomínali – odporúča sa piť 475 ml zelerovej šťavy ráno - aj keď zeler neobsahuje nadmerné množstvá sodíka, takéto množstvo šťavy môže obsahovať až 288 mg sodíka.

Pričom denná dávka sodíka by nemala presiahnuť viac ako 2 300 mg.

Preto ak počas dňa prijmete veľké množstvo soli aj v ďalších potravinách v konečnom dôsledku – aj vďaka zelerovej šťave – môžete tento denný limit presiahnuť.

Ľudia, ktorí majú problémy s krvným tlakom, by si mali teda dávať pozor na pite zelerovej šťavy a s ním spojený príjem sodíka, nakoľko môže prispievať ku zvyšovaniu krvného tlaku.

Zelerová šťava obsahuje aj veľké množstvá draslíka. 475 ml šťavy môže obsahovať až 936 mg draslíka, čo tvorí 20 % z celkovej dennej spotreby.

Draslík, naopak napomáha znižovať krvný tlak a uvoľňovať krvné cievy. Pri vyššom prijme draslíka dochádza k jeho prevahe v organizme – čo môže prispievať k zníženiu krvného tlaku.

Takže ak máte vyvážený jedálniček, ktorý neobsahuje veľké množstvo solí a neprekročíte dennú dávku sodíka, zelerová šťava vám môže napomáhať v znižovaní krvného tlaku.

Jedným z ďalších nežiaducich účinkov môže byť hnačka. Zeler obsahuje vyššie množstvá manitolu – alkoholový cukor – ten dokáže zvyšovať množstvo vody v našom tráviacom trakte. Tento nežiaduci účinok by sa mal časom zmierniť až úplne vymiznúť.

Obozretnejší by však mali byť pacienti, ktorí majú problémy s trávením, prípadne trpia ochoreniami tráviaceho systému – napr. syndrómom dráždivého čreva.

Netreba zabúdať, že zelerová šťava obsahuje aj vysoké množstvá vitamínu K. Vitamín K je dôležitý najmä pre zrážanie krvi. Pre väčšinu zdravých ľudí obsah vitamínu K v zeleri nepredstavuje problém. Problémom je najmä pre ľudí, ktorí berú lieky na zrážanie krvi – konkrétne warfarín.

Vitamín K znižuje účinok warfarínu na riedenie krvi – môžu vznikať vo väčšej miere zrazeniny. Pri liečbe warfarínom nie je potrebné úplne vysadiť potraviny s obsahom vitamínu K.

Podstatnejšie je udržiavať ich konzumáciu na približne rovnakom množstve každý deň. V takom prípade sa dá stanoviť dávka warfarínu, ktorá je potrebná pre udržanie konštantnej hladiny zrážania krvi.

Zeler okrem už spomínaných látok obsahuje aj psoralen. Táto látka dokáže reagovať so slnečným žiarením a spôsobovať tzv. fytofotodermatitídu.

Fytofotodermatitída je stav, kedy pokožka po vystavení slnku začervená a vzniká na nej zápal. Niekedy sa môžu objaviť aj pľuzgiere na koži. Zo štúdií však vyplýva, že k tejto dermatitíde dochádza skôr na miestach, kde príde ku kontaktu kože so zelerom.

Pitie alebo konzumácia zeleru nezvyknú spôsobovať dermatitídu.

Na pitie zelerovej šťavy by si mali dať pozor aj ľudia ktorí užívajú lieky:

  • so sedatívnym účinkom,
    • klonazepam,
  • na podporu funkcie štítnej žľazy,
    • levotyroxín,
  • na riedenie krvi,
    • warfarín,
    • aspirín,
    • klopidogrel,
    • a iné,
  • na liečbu vysokého krvného tlaku,
    • furosemid,
    • amlodipín,
  • nesteroidné protizápalové lieky,
    • ibuprofén,
    • naproxén.

Záver s tipom a odporúčaním..

Tip ako zaradiť zeler do svojho jedálnička: Zeler má svoju špecifickú chuť a aj vôňu a nie každý ju má rád. Ak by ste však radi zaradili zeler do svojho jedálnička, odporúčame ho skombinovať s arašidovým maslom. Stonku zeleru ponorte do arašidového masla, prípadne ho na ňu natrite (ak chcete môžete ho jemne posoliť). Výborná kombinácia chutí vás určite prekvapí. Prípadne môžete pridať aj trocha sladkého džemu, či sušené hrozienka alebo brusnice. Tým získate skvelý a vyvážený snack.

Zeler a arašidové maslo
Zeler a arašidové maslo. Zdroj foto: Getty Images

Pitie zelerovej šťavy môže byť skvelým zdrojom mnohých vitamínov, minerálov a antioxidantov. Avšak netreba zabúdať, že ju treba kombinovať spolu s vyváženým jedálničkom. Pitie samotnej zelerovej šťavy môže mať viac negatívnych účinkov ako benefitov na naše zdravie.

Zeler je zelenina so špecifickou vôňou a chuťou, ktorá nie je každému „pochuti“, a to doslova. Avšak obsahuje mnoho vitamínov, minerálov ale aj antioxidantov – preto by ste ho určite mali zaradiť do svojho jedálnička

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.