Ženšen: Poznáte jeho blahodárne účinky na ľudské telo a zdravie?

Ženšen: Poznáte jeho blahodárne účinky na ľudské telo a zdravie?
Zdroj foto: Getty images

Ženšen alebo všehoj je rod rastlín, ktoré majú nezastupiteľné miesto v ľudovej medicíne. Má priaznivé účinky na mentálne zručnosti. Obsahuje ginsenozidy a gintonín.

Charakteristika

Ženšen, rod Panax, je asi dvanásť druhov rôznych rastlín s liečebným potenciálom patriacich do čeľade Aralkovité (Araliaceae). Hlavným predstaviteľom je rastlina všehoj ázijský (Panax ginseng), prezývaný aj ženšen ázijský. Je to jedna z najpopulárnejších liečivých rastlín celosvetovo.

Názov pochádza z čínskeho žen- šen, čo v preklade znamená približne „ľudský koreň“. Je to odvodené asi od podobnosti koreňa rastliny s postavou človeka.

K alternatívnym názvom patrí červený, biely ženšen, Kórejský či Čínsky. V literatúre sa vyskytuje aj tzv. pseudoženšen.

Ashwagandha je rastlina z inej čeľade (Withania somnifera), ktorá býva ľudovo prezývaná ženšen indický. Podobne je to aj so sibírskym ženšenom (Acanthopanax senticocus). Je preto dôležité nepliesť si tieto dve byliny s rodom Panax, o ktorom je aj tento článok.

Koreň ázijského ženšenu sa vyskytuje v Mandžusku (oblasť Číny) až po Kóreu, kde rastie väčšinou v horách. Táto časť rastliny sa dlho používa k príprave čaju, hlavne v Číne, Kórei a Japonsku.

Poznáme aj americký ženšen (Panax quinquefolius), ktorý pochádza z oblastí v Quebeku, Manitoby v Kanade až po pobrežie Mexického zálivu. Tiež sa používa v tradičnej medicíne. Väčšina amerického koreňa sa suší a posiela do Hongkongu, odtiaľ sa distribuuje ako korenie po celej juhovýchodnej Ázií.

Americký ženšen je relaxačný, naproti tomu ázijský je skôr stimulačný a povzbudzujúci.

Ženšen je trvácna rastlina so silným koreňom. Rastlina zvyčajne umiera na jeseň a opäť na jar vyraší z koreňa. Listy sú zložené z 3-5 lístočkov, okraje ktorých sú zúbkované alebo lalôčikovité, v závislosti od druhu. Kvetom je okolík s oboma pohlaviami. Ovocím je kôstkovica.

Ženšen má sladkú aromatickú príchuť. Koreň bol dlhú dobu považovaný za všeliek proti rôznym ochoreniam. Používal sa odjakživa aj ako preventívne činidlo.

Efekt ženšenu je zvýšenie mentálnych schopností, učenia, pamäti a zmyslových uvedomení. Hlavný účinok spočíva vo zvýšení aktivity mozgového ACTH (adrenokortikotropného hormónu) bez provokácie adrenálnych žliaz. Takýmto spôsobom je vysvetlené zvýšenie celkovej mentálnej kondície.

Medzi ďalšie účinky patrí vplyv na hladinu cholesterolu, zápal, cukrovku. Avšak nie je vykonaný kvalitný výskum v tejto oblasti.

Medzi aktívne látky v koreni ženšenu radíme ginsenozidy a gintonín.

Zistilo sa, že výťažok z koreňa ženšenu znižuje hladinu glukózy nalačno. To by bolo možné využiť pri liečbe cukrovky (diabetes mellitus).

Keď boli užívané vysoké dávky ženšenu, prípadne bol užívaný dlhodobo - zistilo sa, že znižuje hladinu cholesterolu v krvi, presnejšie frakciu LDL.

Protizápalové účinky boli tiež dokázané. Vďaka štúdií sa zistili znížené niektoré faktory zápalu v imunitnej odpovedi po podaní ženšenu ázijského.

Je isté, že nezasahuje do vytrvalosti športovcov a mohol by znížiť výskyt návalov tepla v menopauze.

Aj napriek slabému vedeckému základu existujú domnienky, že ženšen je vhodný u pacientov s erektilnou dysfunkciou. Existuje hypotéza, že zvyšuje hladinu NO (oxid dusnatý) v cievach a tým zlepšuje prekrvenie penisu (pohlavného údu).

Ako antioxidačné činidlo sú ginserozidy účinné v boji proti rakovinovému bujneniu.

Radix ginsengi
Radix ginsengi. Zdroj foto: Getty Images

Účinky (prehľad):

  • Antioxidans – je účinný v boji proti voľným radikálom a ochraňuje tak bunky, zároveň účinné imunomodulans – zvyšuje počet imunitných buniek v organizme
  • Kognitívum – posilňuje mentálne zručnosti – pamäť, učenie, zmyslové uvedomenie. Podľa inej štúdie sa zistil jeho priaznivý vplyv pri Alzheimerovej chorobe, depresii a úzkosti.
  • Antilipidemikum – znižuje hladiny LDL cholesterolu v krvi, bez relevantných štúdií
  • Antidiabetikum – znižuje hladiny glukózy v krvi, avšak štúdie nie sú zatiaľ priekazné
  • Antiinflamatorikum – znižuje celkovú zápalovú odpoveď, znižuje hladiny niektorých mediátorov zápalu, aj CRP v organizme, potenciálna pomoc hlavne pri chronických zápalových ochoreniach
  • Metabolikum – pri menopauze znižuje návaly tepla a nočné potenie, normalizuje hormonálny metabolizmus
  • Erektilné vazodilatans – existujú hypotézy, že zlepšuje prekrvenie pohlavného údu a tak predchádza vzniku erektilnej dysfunkcie (neschopnosť stoporenia pohlavného údu)
  • Antikancerogenikum – ginserozidy priaznivo účinkujú v boji proti rakovinovému bujneniu
  • Antihypertenzívum – znížuje tlak krvi a tým bojuje proti hypertenznej chorobe

Ženšen ázijský môže byť klasifikovaný podľa dĺžky rastu:

  • Čerstvý ženšen – je menej ako 4 roky starý
  • Biely ženšen – je 4-6 rokov starý, olúpaný a potom sušený
  • Červený ženšen – je viac ako 6 rokov starý, je parený a následne sušený

Vnútorné použitie

Čaj – je získavaný z koreňa rastliny, je vo forme prášku. Môže byť aj súčasťou čajových zmesí.

V lekárni je možné kúpiť tablety, alebo kapsuly s výťažkom z rastliny ženšenu ázijského. Býva tiež súčasťou kombinovaných výživových doplnkov.

Ženšen je tiež možné použiť ako prísadu do jedál - polievok, jogurtov či smoothie.

Tinktúra – tinktúru je si možné vyrobiť zo ženšenového prášku (koreň). Používame 35% lieh a extrakt z koreňa. Necháme 2 týždne v tmavom kúte, následne precedíme. Tinktúra sa podáva v dávke 15-30 kvapiek 3 x denne. V tejto forme sa dá výťažok aj kúpiť cestou lekárne.

Vonkajšie použitie

Krém – na trhu je možné zakúpiť si ženšenový krém. Je vhodný ako tonikum pokožky a vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam podporuje jej pružnosť a vitalitu. Prispieva k celkovému oživeniu pleti tváre.

Všehoj ázijský
Všehoj ázijský. Zdroj foto: Getty Images

Zber a skladovanie

Kultivovanie rastliny zo semena trvá zvyčajne 5-7 rokov. Zbiera sa koreň rastliny. Do 4 rokov je to „čerstvý“ ženšen, keď sa koreň nechá v zemi 4-5 rokov, je to „biely“ ženšen. Po 6 rokoch sa takýto koreň nazýva „červený“. Dodatočne sa potom koreň suší, resp. sparí a lúpe.

Ženšen je možné zbierať počas celého roka, lepšie koncom leta a začiatkom jesene, kedy rastlina má ešte zelenú časť. Koreň sa vtedy lepšie vyberá zo zeme. Tiež sa ľahšie v prírode hľadá (podľa plodov).

Rastlinu skladujeme pri izbovej teplote, v sklenených alebo kovových nádobách. Nie je vhodné vystaviť koreň priamemu slnečnému svetlu, ani mrazom.

Vedľajšie účinky

K vedľajším účinkom ženšenu ázijského patrí nespavosť, bolesti hlavy, pocit na vracanie, hnačka, zmeny menštruačného cyklu. Nevyskytujú sa však často.

Poškodenie pečene a alergická vyrážka sú po požití ženšenu ešte zriedkavejšie, no môžu byť vážne.

Panax ginseng by nemal byť užívaný deťmi a ženami počas gravidity. Tiež nie je vhodné, aby bol ženšen užívaný počas kojenia.

Tým, že môže modulovať krvný tlak, je potrebné zvážiť jeho užívanie pri liekoch podávaných proti vysokému tlaku (antihypertenzíva). Podobne je to aj s liekmi proti cukrovke (antidiabetiká) a liekmi na riedenie krvi (antikoagulanciá).

Podávanie ženšenu s kávou môže zrýchliť srdcovú akciu. Treba byť v tomto prípade obozretný/á.

Tiež sa pozná interakcia ženšenu s inhibítormi MAO (lieky proti depresii). Pri kombinácií môže dôjsť k prehĺbeniu manickej fázy pri bipolárnej afektívnej poruche, je to však zriedkavé.

Ženšen ázijský
Ženšen ázijský. Zdroj foto: Getty Images

Dávkovanie ženšenu

Je odporúčaná štandardná dávka 200 miligramov denne vzhľadom k štúdiám, ktoré boli vykonané. Koreň v suchom stave sa môže podávať v dávke od 500- 2000 miligramov denne. Treba sa vyvarovať predávkovania. Nie sú relevantné štúdie o toxicite ženšenu, no môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky.

V kapsulách býva akceptovateľná dávka ženšenu, t.j. 100-600 miligramov.

Zaujímavosť: Ženšen je rastlina s bohatou tradíciou hlavne v ázijských kultúrach. Zlepšuje mentálnu výkonnosť, ale má aj iné liečivé účinky. V medicíne sa používa koreň k príprave čaju.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.