Bolestivé príznaky a symptómy

Bolesť vaječníkov: Aké má príčiny? Tehotenstvo, ovulácia a iné

Bolesť vaječníkov

Bolesť podbrušia lokalizovaná v okolí vaječníkov môže mať rôzne príčiny a etiológiu vzniku. Ako príznaky odlíšiť a kedy je vhodné navštíviť lekára?

Bolesť ramena: Aké sú všetky možné príčiny? Čo pomáha a ako ju liečiť?

Bolesť ramena

Bolesť ramenného kĺbu patrí medzi časté problémy pohybového aparátu, ktorý môže komplikovať aj tie najbežnejšie denné činnosti. Čo všetko môže stáť za vznikom bolesti ramena?

Bolesť pod ľavým rebrom: Je príznakom nejakého ochorenia?

Bolesť pod ľavým rebrom

Bolesti vyskytujúce sa pod ľavým rebrom sa môžu objaviť pri natiahnutí svalov, po úrazoch, ale môžu naznačovať aj vážny problém.

Bolesť pod pravým rebrom. Čo nám chce telo bolesťou povedať?

Bolesť pod pravým rebrom

Bolesť pod pravým rebrom sa môže vyskytnúť pri fyzickej námahe, ale môže značiť aj vážnejší problém.  

Bolesť brucha: Aké má príčiny? (Nad, pod pupkom, vľavo, vpravo, kŕče)

Bolesť brucha

Bolesť brucha býva tupá, ostrá i vo forme kŕčov. Sprevádza rozličné brušné ochorenia i iné zdravotné problémy. Čo všetko môže značiť?

Bolesť kĺbov: Čo ju spôsobuje, aké sú jej hlavné príčiny?

Bolesť kĺbov

Tento druh bolesti je výsledkom degeneratívnych zmien, ktoré nie sú prítomné iba vo vyššom veku. Bolesti kĺbov sa vyskytujú často, ako následok infekčného ochorenia, zápalu alebo príznak iného ochorenia, a to napríklad chrípky. Veľmi často sú dôsledkom neprimeranej záťaže a zlého držania tela. Spôsobí ju aj nevhodná obuv.

Bolesť päty: Príčiny vzniku u dospelých a detí, ráno či po behu?

Bolesť päty

Bolesť päty sa vyskytuje pomerne často a zväčša za ňou nie je závažná príčina. Avšak, základ máva rôznorodý.

Príčinou čoho je bolesť vystreľujúca do prstov ruky či nohy?

Bolesť vystreľujúca do prstov

Bolesť vystreľuje do prstov pre viaceré problémy. Tie sú odlišné od tých lokálnych. Zväčša pochádzajú zo vzdialených oblastí, príkladom je oblasť krku či bedra.

Bolesť hlavy: Najčastejšie príčiny a ako sa jej zbaviť? (Typy bolesti)

Bolesť hlavy

Bolesť hlavy patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy, s ktorými ľudia vyhľadávajú odbornú pomoc. Vyššie percento zastupujú nezávažné formy, pozor však, môže ísť o prejav nebezpečného stavu.

Bolesť vystreľujúca do uší? Tlak v ušiach z bolesti hlavy, prečo?

Bolesť vystreľujúca do uší

Bolesť vystreľujúca do uší či bolesť ucha sa vyskytuje pomerne často. V prvom rade môže byť problém priamo v uchu, druhotne ide o príčinu, ktorá môže byť aj vzdialenejšia.

Bolesť ucha zo zápalu, prievanu či krčnej chrbtice? Príčin je viac

Bolesť ucha

Bolesť ucha sa vyskytuje pomerne často. Jej základom môže byť zápal či prievan, ale i krčná chrbtica. Avšak, i množstvo iných príčin.

Čo signalizuje bolesť vystreľujúca do ramena? Ide o vážny príznak?

Bolesť vystreľujúca do ramena

Bolesť ramien a bolesť vystreľujúca do ramien patrí medzi časté problémy. Môže byť chvíľková, ale i dlhodobá. Je nepríjemná a obmedzujúca.

Bolesť nôh, kŕče od únavy či chrbtice, v noci i v pokoji?

Bolesť nôh

Bolesť nôh je častým problémom a má rôznorodé príčiny. Pramení z kostí, kĺbov svalov, šliach, väzív, ciev, nervov či z kože.

Príčiny bolesti chrbta v strede, medzi lopatkami, v dolnej časti?

Bolesť chrbta - bolesť chrbtice

Bolesť chrbtice patrí medzi najčastejšie príčiny vyhľadania vyšetrenia a práceneschopnosti v produktívnom veku. Ide o príznak množstva ochorení.

Zdroj foto: Cserhelyi photo

Bolesť hrdla

Bolesť hrdla je pomerne častým problémom detského veku aj dospelých. Vzniká na základe rôznorodých príčin. Môže ísť o vírusový či bakteriálny pôvod, úraz či iné ochorenie. Niekedy domáca samoliečba nepostačuje.

Bolesť vystreľujúca do slabín, triesla: Môže značiť zdravotný problém?

Bolesť vystreľujúca do slabín

Bolesti v slabine dôverne poznajú najmä športovci. Bolesť je následkom preťaženia daného miesta či úrazu. Avšak, ťažkosti v tejto oblasti spôsobujú aj niektoré ochorenia.

Bolesť v podbrušku môže značiť problém? + Vyžaruje do iných častí?

Bolesť v podbrušku

Bolesť v podbrušku trápi ženy či mužov pre rôzne problémy, ktoré sú bežne nezávažné. Avšak, za týmto typom bolesti sa môže ukrývať aj závažná choroba.

Prečo vzniká bolesť v pravom boku? Pod rebrom, dole i vzadu v krížoch

Bolesť v pravom boku

Typická bolesť pri tvorbe kameňov, a to žlčníkových, ale aj močových. Je symptómom rôznych ochorení v hrudníkovej či brušnej dutine. Vyskytuje sa aj pri neurologických ťažkostiach, po úraze. Výnimkou nie sú ani infekčné a pohlavne prenosné ochorenia. Vzniká aj pri behu u netrénovaných ľudí.

Bolesti sú psychický stav a zároveň príznak, ktorý indikuje aktuálne alebo potencionálne poškodzovanie tkaniva v organizme alebo narušenie funkcie nejakého orgánu v tele. Zárove bolesti v tele patria medzi príznaky, ktoré obvykle indikujú zdravotný problém medzi prvými. Najčastejšie vzniká bolesť v dôsledku nejakého procesu poškodzujúceho organizmus, prípadne ide o poruchy fyziologických procesov v organizme. Ženy a muži obvykle vnímajú bolesti inak.

Kým muži vnímajú viac fyziologický aspekt bolesti, ženy obvykle vnímajú bolesť ako kombináciu rôznych pocitov a vnímajú ju viac emocionálne. Pri fyziologických bolestiach vzniká bolesť v centrálnom nervovom systéme a to spojením procesov začínajúcich v receptoroch v bunkách orgánov či kože a impulzov, ktoré sa dostanú z miest, kde sa bolesť vyskytuje, do mozgu. Reakcia na bolesť v tomto prípade vzniká v mozgu a človek pociťuje, že ho niečo bolí.

Zároveň sa týmto príznakom sa prejavujú rôzne ochorenia, podľa toho, kde sa bolesť nachádza a či ide o lokálnu bolesť alebo skôr systémovú bolesť. Medzi lokálne bolesti napríklad patria bolesti kĺbov, kostí, svalov, bolesti niekde na bruchu, koži alebo v konkrétnom mieste. Systémové bolesti, ako napríklad bolesť hlavy, hrdla alebo celkovo svalov na tele nie sú viazané obvykle s lokálnym ochorením, ale indikujú problémy v celom tele.

Bolesť môže byť rôznej intenzity a môže trvať rôzne dlho. Podľa dĺžky trvania sa rozlišuje akútna bolesť, ktorá vzniká obvykle náhle a je krátkodobejšia, ale o to intenzívnejšia, subakútna bolesť, ktorá trvá už dlhšie, niekedy aj niekoľko týždňov a súvisí s pretrvávajúcou príčinou bolesti a chronická bolesť, ktorá môže trvať aj niekoľko mesiacov či rokov a práve táto sa aj najťažšie lieči. Riešenie bolesti spočíva jednak v liečení príznakov a jednak v jej potlačení liekmi.

Bolesti v oblasti brucha

Ľudí najčastejšia trápia asi bolesti brucha a jeho okolia. Tie môžu znamenať naozaj rôzne problémy a nielen vždy v súvislosti s tráviacou sústavou, aj keď prevažne ide najmä o tieto poruchy. Dôležité je, o aký typ bolesti ide. Pokiaľ ide o bolesť brucha po jedle, veľmi často to môže súvisieť s vredmi v žalúdku, prípadne s ochoreniami dvanástorníka alebo žlčníka. Pri žlčníku sa typicky prejavujú oblesti najmä po konzumácii mastného jedla a to aj s odstupom pár hodín.

Pred jedlom bolí brucho pri nepravidelnom stravovaní, ale aj v prípade dvanástorníkového vredu, pretože sa sem dostanú kyseliny zo žalúdka, ktoré vred dráždia. Akonáhle sa človek ale naje, tak kyseliny začnú tráviť potravu a bolesť vredu spolu s jeho dráždením ustúpi. Taktiež bolesti brucha pred jedlom môžu spôsobiť aj rôzne zápalové choroby a infekcie v tráviacom trakte, napríklad ale aj psychické faktory, ktoré ovplyvňujú žalúdočnú neurózu či syndróm dráždivého čreva.

Bolesť brucha môže mať rôzny charakter, môže ísť napríklad o orgánovú bolesť, ktorá je tupá, alebo o somatickú bolesť, ktorá je ostrá a znemožňuje pohyb. Dôležité je niekedy bolesť aj ohraničiť, prípadne záleží na tom, či sa niektorým smerom pohybuje alebo niekam vystreľuje. Veľmi nepríjemná je kolikoidná bolesť prítomná pri žlčníkových alebo niekedy aj pri obličkových kameňoch. Pokiaľ je spojená bolesť brucha s dočasnými tráviacimi problémami, nie je treba sa hneď znepokojiť.

Ak je však akútna a intenzívna, prípadne dlhodobá a spojená aj s inými príznakmi, môže predznamenať viacero rozličných problémov. Môže ísť napríklad o salmonelózu, vredy, Crohnovu chorobu, rakovinové ochorenia orgánov tráviacej sústavy, niekedy aj o problémy s pohlavnou sústavou a jej orgánmi, napríklad u žien pri rakovine vaječníkov. Bolesti brucha sú často prítomné aj v súvislosti s inými bolesťami, napríklad pri migréne. Každopádne ich netreba podceňovať.

Bolesti hlavy

Zrejme po bolestiach brucha patria bolesti hlavy medzi druhé najčastejšie, ktoré pozná takmer každý človek. Podobne ako pri bolestiach v oblasti brucha, aj pri bolesti hlavy je viacero typov tejto bolesti. Najčastejšia je tenzná bolesť hlavy, ktorá je tupá a obvykle postihuje celú hlavu, pričom môže kolísať na intenzite počas dňa. Človek môže mať pocit, že ide o tlak alebo zvieranie hlavy. Druhým typom je migrenózna bolesť, ktorá obvykle trápi len polovicu hlavy.

Táto má viacero fáz a je typickým príznakom pre migrénu, ktorá najčastejšie trápi ženy. Naopak častejšie u mužov sa vyskytuje bolesť hlavy v oblasti spánkov, pričom táto bolesť súvisí s tzv. Hortonovym syndrómom a je pomerne vzácna. Prebieha v záchvatoch na jednej polovice hlavy, obvykle je najviac možné ju cútiť v oblasti očnice, oka alebo spánkov. Bolesť hlavy je však zároveň aj príznakom rôznych iných ochorení v tele, ktoré sa takto prejavujú.

Ide veľmi často o rôzne zápalové a infekčné choroby, napríklad o kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, tuberkulóznu meningitídu, ale aj bežnú chrípku či brušný týfus. Tiež sa vyskytuje pri chorobách, ktoré sa bežne u nás už neobjavujú, napríklad mor, ebola alebo Marburgská horúčka. Niekedy je možné hľadať súvis medzi bolesťami hlavy a problémami so zrakom či pri väčšom namáhaní očí, napríklad pri krátkozrakosti, astigmatizme alebo pri bežnej únave očí.

Bolesť hlavy ale môže sprevádzať aj závažnejšie choroby alebo zhoršenia zdravotných stavov a práve preto ju netreba podceňovať. Nebezpečná je najmä vtedy, ak má prudký začiatok a náhly vzostup, prípadne ak sú s ňou spojené aj iné príznaky zhoršenia zdravotného stavu. Veľakrát bolesti hlavy trápia aj ľudí s cievnou mozgovou príhodou, adenomom a nádorom v mozgu, pri mozgovom abscese, pri krvácaní do mozgu, infekčnej endokarditíde alebo iných chorobách nervovej sústavy.

Bolesti v rámci pohybového aparátu

Do pohybovej sústavy možno zaradiť kostru, svaly, kĺby a končatiny, pričom vzhľadom na to, že táto sústava je veľmi rozsiahla, sú bolesti ako príznaky problémov s ňou spojených veľmi časté a rozšírené. Napríklad bolesť bedier, bedrovej chrbtice či driek sprevádza problémy s medzistavcovými platničkami, rôzne ochorenia chrbtice nervového alebo svalového pôvodu, taktiež úrazy ako napríklad narazenie kostrče, ale niekedy aj problémy s obličkami alebo zápalom močových ciest.

Samotná bolesť chrbta môže súvisieť aj so svalovými problémami a bolesťami, kedy stačí kľudový režim a symptóm ustúpi, ale niekedy sa tu prejavujú aj bolesti, ktoré sem vyžarujú či už z oblasti brušnej dutiny alebo hrudníka. Chrbát môže bolieť aj pri lymskej borelióze alebo pri ochoreniach medzistavcových platničiek, pokiaľ u nich dochádza k degenerácii alebo deštrukcii medzistavcovej chrupavky, ako sa to deje napríklad pri tzv. Bechterevovej chorobe.

Bolesti kĺbov sa zas obvykle vyskytujú buď pri preťažení alebo dočasnom postihnutí, ale môžu znamenať napríklad aj infekčné alebo zápalové ochorenia a procesy priamo v kĺboch, napríklad pri artritíde, artróze alebo Bechterevovej chorobe. Veľakrát však slabosť a bolesti kĺbov súvisia aj s ochoreniami v iných častiach organizmu a nemajú s pohybovou sústavou nič podobné. Prejavujú sa takto horúčkovité choroby, prípadne leukémia alebo ochorenia nervovej sústavy.

Bolesti nôh a končatín môžu signalizovať problémy či už s kĺbmi, kosťami, svalstvom, ale napríklad aj s nedostatočným prekrvením alebo problémy neorologického pôvodu. Častokrát však súvisia najmä s ochoreniami metabolickými a cievnymi. V rámci bolestí pohybového aparátu treba rozoznávať, či ide o bolesti svalov, ktoré môžu znamenať niekedy aj infekčné ochorenia ako paratýfus či malária, alebo o bolesti kosti, ktorá sa prejaví najviac pri problémoch s pohybovou sústavou.

Bolesť v okolí brucha a na brušnej dutine

Nielen priamo bolesti brucha, ale aj v jeho okolí môžu znamenať rôzne zdravotné komplikácie a problémy. Napríklad typicky bolesti v oblasti pod rebrami, prípadne v oblasti nadbruška, predstavujú symptómy pre ochorenia orgánov uložených v brušnej dutine po jej bokoch. Pri bolesti v ľavom nadbrušku ide o problémy s trávením, slezinou, dvanástorníkom alebo pankreasom.

Naopak ak človek cíti bolesť v pravej oblasti nadbruška, najčastejšie sa jedná o rôzne ochorenia pečene, žlčníka, niekedy sem môžu vyžarovať aj bolesti z príbuzných oblastí, napríklad aj pri problémoch s pankreasom. Najčastejšie ale tento typ bolesti znamená napríklad cirhózu alebo amebiózu pečene, žlčníkové kamene, hepatitídu alebo cholecystitídu. V strednej časti nadbruška sa prejavujú problémy aj so žalúdkom, najmä vredy alebo funkčné poruchy.

Niekedy môžu byť bolesti v boku prirodzené, napríklad ak človek cíti pichanie v boku, ide o následok fyzickej aktivity, na ktoré nie je telo zvyknuté. Ak však dochádza aj k iným príznakom, nemali by sa tieto bolesti príliš podceniť, pretože môže ísť o problém aj v pohybovej sústave, prípaden sem vyžaruje bolesť z obličiek, ktoré môže trápiť zápal, alebo ešte horšie, nádor. Kto cíti bolesť okolo pupku, najčastejšie sa jedná o tráviace choroby, či už zápaly alebo vredy.

V oblasti podbruška sa prejavujú problémy tak tráviaceho, ako aj vylučovacieho charakteru a niekedy aj viaceré ochorenia pohlavných orgánov. U žien to môže byť zápal vaječníkov alebo maternice či endometrióza. Celkovo sú prítomné bolesti v tejto oblasti aj pri zápale močových ciest. Na pravej strane podbruška typicky bolí najmä zapálené slepé črevo, v strede zas žlčníkové kamene, kedy je bolesť kolikoidná. Vždy je dôležité tiež sledovať aj iné príznaky.

Vystreľujúce a vyžarujúce bolesti

Viackrát sa stáva aj to, že bolesť nie je len na jednom mieste, ale môže z konkrétneho miesta vyžarovať a vystreľovať aj nejakým smerom. To veľa ľudí zmätie a občas to aj sťažuje pre laika možnosť lokalizácie bolesti. Napríklad do krku vystreľujú bolesti súvisiace s ochoreniami srdca, napríklad pri angine perctoris alebo infarkte myokardu. Taktiež niektoré problémy s dýchacou sústavou, napríklad zápal pľúc alebo priedušiek, sa prejavujú takouto bolesťou.

Do dolnej čeľuste sa bolesť dostane vtedy, ak sa nezastaví pri krku, ale je natoľko intenzívna, že siaha aj ďalej. Aj v tomto prípade ide často o choroby spojené so srdcom, ale napríklad môže byť problém aj pri zápale trojklanného nervu alebo pri probléme s čeľusťou a kĺbom čeľusti priamo. Vtedy veľakrát takáto bolesť vyžaruje aj do oblasti uší. To vzniká aj vtedy, ak nastane problém napríklad s krčnými mandlami, krčnými miechovými koreňmi či hrtanovou príklopkou.

Typicky sa napríklad infarkt myokardu prejavuje aj bolesťou vystreľujúcou do oblasti ramena. Podobne to je aj pri niektorých neurologických ochoreniach, výnimočne pri kolikoidnej bolesti žlčníka. Do predlaktia sa môže dostať bolesť pri srdcovo cievnych chorobách, ale aj pri neuropatických ochoreniach lokálneho charakteru. Ak bolesť vyžaruje dokonca až do prstov, môže to byť spôsobené napríklad tenisovým lakťom, prípadne aj cukrovkou.

Veľakrát sa bolesť dostane pri vystreľovaní len po hrudník. Napríklad medzi lopatky často vyžaruje bolesť spôsobená žlčníkovými kameňmi alebo pankreatitídou, ale tiež aj pri infarkte myokardu a angine pectoris. Pokiaľ bolesť vystreľuje pod pravú lopatku, súvisieť môže aj s ochoreniami chrbtice alebo drieku, ale môže to mať súvis aj so žlčníkovými kameňmi či obličkami. Močové kamene trápia ľudí aj pri bolesti v trieslach, ale častejšie sú to problémy kĺbov alebo svalov tejto oblasti.

Bolesti od hrudníka nahor

Bolesti na hrudníku alebo za hrudnou kosťou môžu signalizovať ochorenia tak pľúcneho charakteru, ako aj problémy kardiovaskulárneho systému. Veľakrát však môžu súvisieť aj s preťažením svalového tkaniva v tejto oblasti a dôležité je rozoznávať, či ide o akútnu alebo chronickú bolesť. Pri nádychu napríklad sa objavujú bolesti pri tuberkulóze alebo rakovine pľúc, kým bolesti bez súvislosti s dýchaním môžu značiť napríklad anginu pectoris či infarkt.

Bolesti hrdla najčastejšie súvisia s infekčnými a zápalovými chorobami v hornej časti dýchacích ciest, napríklad pri angíne, laryngitíde, chrípke alebo pri epiglotitíde, pričom najmä posledná menovaná choroba môže byť veľmi nebezpečná. Ak nastáva bolesť priamo pri prehĺtaní, obvykle ide o problém v oblasti hlasiviek alebo krku, napríklad o zápal hlasiviek alebo o angínu. Prejavuje sa však takto napríklad aj nádorové ochorenie v krku, časté u fajčiarov.

V oblasti blízkosti ústnej dutiny a pri ušiach sa niekedy vyskytuje tiež bolesť, ktorá je spôsobená príušnou žľazou. Môže ísť o rôzne infekčné aj neinfekčné choroby príušnej žľazy, prípadne aj o výskyt kamienkov, ktoré môžu upchať vývod tejto žľazy. Priamo v ústnej dutine sa môžu vyskytovať napríklad bolesti zubov, ale napríklad aj rôzne podráždenia na sliznici, ktoré bolia pri kontakte s jazykom alebo potravou, pričom veľmi dobrým príkladom sú ústne afty.

Bolesti očí zas trápia ľudí či už priamo s očnými ochoreniami, ako napríklad refrakčné choroby, zápal optického nervu, zelený alebo šedý zákal či problémy nervového charakteru, alebo môžu súvisieť s chorobami na očnom viečku alebo slzných žľazách. Na hlave je možné pociťovať aj bolesti uší, najčastejšie v dôsledku zápalov v strednom alebo vnútornom uchu, prípadne ako následok prievanu. Problém je, ak sa súčasne zhoršuje aj sluch, čo môže byť spôsobené niekedy aj nádorom.

Bolesti pri vylučovaní

Pri močení sa tiež pomerne často vyskytujú rozličné bolesti. Najčastejšie ide o bolesti spojené priamo s orgánmi vylučovacej sústavy, či už pri obličkových alebo močových kameňoch, prípadne pri zápaloch a infekcii močovej rúry. Zároveň aj niektoré infekčné pohlavné choroby sa prejavujú bolesťami močovej trubici, napríklad chlamýdiové infekcie. Priamo pri močení je bolesť jedným z príznakov kvapavky alebo kvasinkovej infekcie, prípadne infekcie spôsobenej baktériou Escherichia coli.

Pokiaľ je prítomná bolesť pri močení, taktiež sa vo väčšine prípadov jedná o obličkové a močové kamene, ktoré sa posúvajú v močovej sústave a dráždia jej vnútornú sliznicu. Niekedy sa dokonca vyskytne aj drobné krvácanie. U žien však môže bolestivé močenie alebo priamo bolesť počas močenia byť príznakom aj viacerých vážnejších ochorení ich reprodukčných orgánov, či už ide o zápal maternice alebo nádor či rakovinu priamo na maternici.

Počas stolici sa môžu tiež vyskytnúť bolesti. Najčastejšou príčinou bývajú hemeroidy, pričom v tomto prípade sa bolesť prejavuje nielen pri vyprázdňovaní, ale niekedy aj pri inom podráždení. Bolesť pri vyprázdňovaní ale môže súvisieť aj s vážnejšími chorobami, napríklad ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobu alebo dokonca nádormi na konci tráviacej sústavy. U žien to môže v niektorých prípadoch indikovať aj niektoré ženské ochorenia, napríklad zápal maternice.

Niekedy sa dokonca touto bolesťou prejavujú aj pohlavne prenosné choroby, ako napríklad kvapavka. Bolesťou či svrbením priamo konečníka sú typické už spomenuté hemeroidy, ale aj vážnejší problém, akým je análna fisura, čiže natrhnutie steny konečníka. Tiež niektoré idiopatické črevné choroby sú sprevádzané týmto symptómom, alebo aj absces. Veľmi nebezpečná je aj rakovina hrubého čreva, ktorá sa môže okrem iných príznakov prejaviť aj bolesťou konečníka.

Typické ženské bolesti

Ženy môžu trápiť najčastejšie bolesti prsníka alebo bolesti pri kojení. Ak ide o bolesť len pri kojení, najčastejšie ide o zápal prsnej žľazy zvaný mastitída, prípadne o upchatie vývodu mliekovodu. Pri samotnej bolesti prsníka dochádza napríklad pri nadbytočnej produkcii mlieka, čo má súvislosť s kojením, ale pokiaľ sa bolesť prejaví bez kojenia, je treba pomýšľať na vyšetrenie u gynekológa, pretože za touto bolesťou môže byť aj hrčka alebo nádor v prsníku.

Pri menštruácii trápia bolesti ženy pomerne často. Obvykle sú lokalizované v oblasti podbruška a ide o pomerne rozšírený fenomén, ktorého príčinou je vyrovnávanie sa organizmu s hormonálnymi zmenami v tele. Avšak pokiaľ je táto bolesť intenzívna a abnormálna, môže znamenať aj niektoré ochorenia maternice. Počas ovulácie bolesti obvykle znamenajú priamo problémy s vaječníkmi, napríklad ak sa tam vyskytujú cysty alebo nejaké zápaly.

Ženy trápia častokrát aj bolesti priamo počas pohlavného styku a ide o bolesti v oblasti pošvy alebo jej okolia či v oblasti podbruška. Niekedy môže byť dôvod prostý a to v nedostatočnom zvlhčení pošvy, čiže v tomto prípade je riešením dostatočná lubrikácia. Zároveň ale by nemala žena tento symptóm podceniť, pretože môže ísť aj o kvapavku, kvasinkovú alebo chlamýdiovú infekciu či iné zápaly a infekcie, napríklad priamo ženských reprodukčných orgánov.

Typické bolesti mužov

Mužov môžu trápiť bolesti spojené najmä s ich pohlavnou a reprodukčnou sústavou. Ak ide o bolesť semenníkov, tá je veľakrát traumatického charakteru, čiže spôsobená úrazom. Pokiaľ bolia nadsemenníky, tie sú sprevádzané aj opuchom. Vzhľadom na to, že nie je možné vylúčiť v týchto prípadoch ani pohlavne prenosné ochorenia ako chlamýdie alebo kvapavku a zároveň môže ísť aj o bolesť spôsobenú nádorom na semenníkoch, je lepšie neváhať a navštíviť urológa.

Pokiaľ je bolestivá polúcia, problém môže byť priamo v močových cestách, napríklad pri rôznej infekcii alebo zápale, ale aj v prostate. Pokiaľ je zapálená, prejavuje sa to aj pri bolestivej ejakulácii a teda prirodzene aj pri polúcii. V prípade komplikácii dochádza už k chronickej prostatitíde. Zároveň sa bolestivou polúciou prejavuje aj kvapavka, čo je pohlavne prenosné ochorenie typické najmä bolestivosťou pri močení a začervenaným penisom.

Bolesti na pokožke a nervového typu

Na pokožke vzniká bolesť najmä v dôsledku povrchových poranení a zranení a to z dôvodu narušenia štruktúry kože. Túto bolesť zároveň prenášajú priamo narušené nervové zakončenia do mozgu. Bolestivosťou sa prejavujú aj pľuzgiere alebo mozoly a to obzvlášť palpačnou bolestivosťou, čiže pri dotyku. Bolesťami na pokožke sa prejavujú aj psoriáza, ovčie kiahne, periorálna dermatitída alebo niektoré autoimunitné choroby, najmä kožné alergie na rôzne podnety.

Nervová bolesť je zas bolesť, ktorá môže byť prítomná nielen na pokožke, ale aj vo svaloch alebo v slizniciach, napríklad pri bolesti zubov. Niekedy je ťažké rozoznať nervovú bolesť od iných typov bolestí, najmä ak je miesto v hlbších štruktúrach. Nervové bolesti sú ale napríklad typické pri bolestiach chrbtice z dôvodu vyskočenej platničky, prípadne pri bolestiach za očami, kedy ide najčastejšie o problémy neurologického typu. Vzniká aj pri problémoch autoimunitného typu.