Nešpecifické zápalové ochorenie čriev, IBD: Aké sú typy a príznaky?

Nešpecifické zápalové ochorenie čriev, IBD: Aké sú typy a príznaky?
Zdroj foto: Getty images

Nešpecifické zápalové ochorenia črevného traktu postihujú prevažne mladých ľudí medzi 20. až 35. rokom života, pričom výskyt ochorenia stále stúpa. Hlavnými predstaviteľmi IBD je Crohnova choroba a Ulcerózna kolitída. Prečo zápaly vznikajú a ako sa prejavujú?

Charakteristika

IBD je skratka z anglického výrazu Inflammatory Bowel Disease, čo v preklade znamená nešpecifické (idiopatické) zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Ochorenie môže postihovať ktorúkoľvek časť črevného traktu.

Etiológia IBD je pomerne neznáma, no má rôznorodé rizikové faktory vzniku.

Druhy zápalov, príznaky, diagnostika, možnosti liečby, prevencia a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.

IBD: Nešpecifické zápaly črevného traktu

IBD zahŕňa idiopatické chronické zápaly čriev. Základné fenotypy sú nazývané ako Crohnova choroba (CD)Ulcerózna kolitída (UC). V klinickej praxi existuje aj tretí prechodný, no bližšie neurčený typ črevného zápalu.

Výskyt ochorenia stúpa a postihuje najmä jedincov medzi 20. a 35. rokom života. V posledných rokoch sa však IBD vyskytuje aj u detí a starších ľudí.

Približne 10 % prípadov vznikne ešte pred 18. rokom.

Incidencia ochorenia je o niečo málo častejšia u ženského pohlavia. Z geografického pohľadu je výskyt najčastejší v severnej Európe, Veľkej Británii a Severnej Amerike.

Základné delenie IBD:

  • Ulcerózna kolitída (Ulcerative colitis)
  • Crohnova choroba (Crohn`s disease)

Ulcerózna kolitída je nešpecifický zápal sliznice hrubého čreva. Ochorenie postihuje hrubé črevo v jeho slizničnej a podslizničnej vrstve. Zápalové zmeny sú lokalizované v oblasti rekta a hrubého čreva.

Crohnova choroba je zápal postihujúci všetky vrstvy črevnej steny. Môže vzniknúť v ktorejkoľvek časť tráviacej rúry, od ústnej dutiny až po konečník, pričom najčastejšie je postihnutá ileo-cekálna oblasť (tenké  a hrubé črevo).

Najväčší rozdiel medzi Crohnovou chorobu a Ulceróznou kolitídou je tak lokalizácia zápalu. CD môže postihnúť na rozdiel od UC ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu. Jedná sa o autoimunitné ochorenia.

Zápalová reakcia IBD sa stáva chronickou, nakoľko sa v tráviacom trakteudržuje“ resp. opakuje. Podľa životosprávy a liečby má ochorenie individuálne bezpríznakové, pokojné i zhoršené akútne fázy.

Nešpecifické zápaly čreva tak zahŕňajú 2 rôzne celoživotné ochorenia (UC a CD) charakterizované remisiami (zmierneniami) a relapsami (zhoršeniami) zdravotného stavu.

UC i CD narúšajú fyziologické trávenie a správnu absorpciu (vstrebávanie) živín do organizmu.

IBD: Delenie na Ulcerózna kolitídu a Crohnovu chorobu podľa lokalizácie zápalovej reakcie
IBD: Delenie na Ulcerózna kolitídu a Crohnovu chorobu podľa lokalizácie zápalovej reakcie. Zdroj foto: Getty Images

Príčiny

V súčasnosti nie je príčina vzniku tejto zápalovej reakcie známa.

Jedná sa o vzájomné pôsobenie medzi vrodenými vnútornými a vonkajšími činiteľmi, výsledkom ktorých je samovoľne sa opakujúci zápalový proces.

Ako aj vyplýva z názvu ochorenia, príčina vzniku nie je úplne známa. Výsledky štúdií a výskumov však poukazujú na výskyt rizikových resp. spúšťacích faktorov.

  • Vnútorný rizikový faktor
  • Vonkajší rizikový faktor

Vnútorný rizikový faktor

Úlohu hrá genetický faktor a rodinná anamnéza. Význam genetických vplyvov má rodinný výskyt ochorenia (približne  15-krát vyšší výskyt CD u prvostupňových rodinných príbuzných). Úlohu hrá aj združený výskyt IBD súčasne s inými genetickými chorobami.

IBD je prítomné najmä v ekonomicky rozvinutých krajinách. Vysoký hygienický štandard v rozvinutých krajinách v spojení s nevyzretým imunitným systémom čreva tak nedokáže rozpoznávať antigény fyziologickej črevnej flóry a vníma ich naopak ako patogénne.

Patofyziologicky dochádza k chybnej reakcii pri prekladaní antigénu T-lymfocytom. Antigén prekladaný enterocytmi (bunkami črevnej sliznice) vyvoláva zápalovú odpoveď. Laicky sa jedná poruchu regulácie imunitnej odpovede na bežné črevné baktérie.

Vonkajší rizikový faktor

Prekonanie častých alebo silných črevných infekcií, rôznych gastrointestinálnych ochorení môže u človeka s genetickou predispozíciou viesť k vzniku zápalovej reakcie sliznice črevného traktu.

V súčasnosti je diskutovaný zlý stav bakteriálneho črevného mikrobiómu ako spúšťací faktor IBD.

Ruka v ruka s gastrointestinálnymi ochoreniami je rizikovým faktorom časté užívanie antibiotík a silných protizápalových liekov.

SIBO: Čo je syndróm bakteriálneho prerastania čreva? Príznaky...

Nevhodná životospráva vo forme chronického stresu, nezdravej nevyváženej stravy a fajčenia sú radené k základným externým rizikovým faktorom.

Stravovanie s nadbytkom jednoduchého rafinovaného cukru, nedostatkom bielkovín a vlákniny zhoršuje zloženie črevnej mikroflóry a zvyšuje tak riziko vzniku zápalu.

Súhrn potencionálnych príčin a spúšťacích faktorov:

  • Genetická predispozícia
  • Chybná odpoveď imunitného systému
  • Prekonávanie črevných infekcií a ochorení
  • Nerovnováha bakteriálneho mikrobiómu čreva
  • Nezdravá strava s vysokým obsahom rafinovaného cukru
  • Časté užívanie antibiotík
  • Chronický stres
  • Fajčenie a alkohol

Príznaky

Príznaky zápalového ochorenia čriev zahrňujú v zhoršenej fázy najmä bolesti brucha, kŕče v bruchu, výraznú motilitu čriev, nekomfort pri trávení a hnačku (riedka vodnatá stolica). V akútnej fázy je možná zvýšená telesná teplota či horúčka.

Zo všeobecných príznakov sa jedná o nadmernú únavu, celkovú slabosť a chudnutie – úbytok telesnej hmotnosti v dôsledku hnačiek a malo-absorpcie čreva.

Krvácanie z konečníka, prítomnosť krvi v stolici a hnačky sú častejšie pri ulceróznej kolitíde, pričom pre Crohnovu chorobu je typickejším príznakom práve bolesť brucha. Príznaky sú však podobné.

Možné sú i mimo-črevné prejavy, ktoré sa objavujú o niekoľko rokov neskôr. Príkladom je  bolesť kĺbov, artritídy, poškodenie pečene, zápaly očí či kožné prejavy a ochorenia. Je preto nutné pravidelné sledovanie zdravotného stavu lekárom.

Medzi dlhodobé komplikácie zápalových črevných ochorení patrí zvýšené riziko vzniku kolo-rektálneho karcinómu (nádorové ochorenie hrubého čreva).

Súhrn príznakov zápalového ohorenie čriev:

  • Bolesti brucha
  • Pocit nafúknutého brucha
  • Kŕče v bruchu
  • Problémy s trávením
  • Hnačka
  • Nutkania na stolicu
  • Úbytok na váhe
  • Prítomnosť hlienu a krvi v stolici
  • Zvýšená únava
  • Zvýšená telesná teplota

Diagnostika

Ochorenie diagnostikuje a lieči špecialista gastroenterológ. Diagnostický proces začína základným vyšetrením, posúdením klinických príznakov a odobratím anamnézy pacienta.

Lekár sa zameriava najmä na stravovanie, životosprávu, pridružené ochorenia a rodinnú anamnézu.

Bežné je odobratie vzorky krvi a stolice. Pri ľahkej forme IBD môžu byť základné laboratórne vyšetrenia krvi v norme. Ich význam však spočíva pri vylúčení iných ochorení. Pri rozsiahlejších formách IBD je možné nájsť zmeny aj v krvnom obraze.

Diagnóza sa stanovuje pomocou zobrazovacieho endoskopického vyšetrenia vrátane odberu vzorky sliznice, pri ktorom sa určí presný typ IBD a jeho rozsah (lokalita).

Pri  endoskopickom vyšetrení (gastroskopia, kolonoskopia) a prítomnosti IBD  je nájdený typický endoskopický obraz črevnej sliznice, ktorá na dotyk krváca a často sú prítomné ulcerácie - vredy.

Možná je indikácia iných zobrazovacích metód, ako je CT (počítačová tomografia) a MRI (magnetická rezonancia).

V rámci rozšírenej diagnózy je dôležité odlíšenie ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby. Z laboratórnych vyšetrení slúžia na odlíšenie najmä krvné testy na vyšetrenie protilátok p-ANCA a ASCA.

Priebeh

Priebeh ochorení približuje opis prejavov v sekcii príznakov.

Prevencia vzniku IBD

V prípade genetickej predispozície a autoimunitného ochorenia nie je prevencia vo väčšine prípadov možná. Avšak externé rizikové faktory je možné eliminovať. Jedná sa práve o životosprávu a spôsob života.

Jedná sa primárne o stravovanie, ktoré by malo byť pravidelné plnohodnotné a vyvážené. Jedálniček s nadbytkom jednoduchého rafinovaného cukru, nedostatkom bielkovín a rozpustnej vlákniny zhoršuje zloženie črevnej mikroflóry a zvyšuje riziko zápalového ochorenia.

Rizikovým faktorom, ako aj u iných ochorení je práve alkohol a fajčenie tabakových výrobkov.

Aj keď to znie ako klišé, každodenný chronický stres je možným spúšťačom mnohých fyzických i psychických ochorení a porúch v organizme. Je preto vhodná regenerácia organizmu, kvalitný spánok eliminácia stresového faktoru.

Potrebná je prevencia gastrointestinálnych (aj iných) infekcií a ich dôkladné doliečenie pod dohľadom lekára. Vhodné sú prebiotiká a probiotiká pre podporu bakteriálnej rovnováhy čreva.

Rizikom je aj častá dráždivá farmakoterapia, ako sú antibiotiká, kortikosteroidy, nesteroidné antireumatiká či hormonálna antikoncepcia.

Prevencia vzniku IBD:

  • vyvážená plnohodnotná strava
  • dostatok bielkovín a vlákniny v strave
  • eliminácia rafinovaného cukru v strave
  • dodržiavanie potravinových intolerancií a alergií
  • eliminácia každodenného stresu
  • eliminácia fyzického a psychického vypätia
  • dostatok regenerácie organizmu
  • prevencia gastrointestinálnych infekcií
  • doliečenie infekcií pod dohľadom lekára
  • užívanie probiotík a prebiotík po chorobe
  • neodkladanie návštevy lekára pri zdravotnom probléme

Ako sa lieči: Nešpecifické zápalové ochorenie čriev - IBD

Možnosti liečby IBD - Lieky na zápalové ochorenie čreva?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • ZAVORAL, Miroslav, ed. Mařatkova gastroenterologie: patofyziologie, diagnostika, léčba. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-5002-9
  • MARTÍNEK, Jan a Pavel TRUNEČKA. Gastroenterologie a hepatologie v algoritmech. Praha: Maxdorf, [2021]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-684-9
  • solen.sk - Liečba nešpecifických zápalov čreva v súčasnosti. Solen. doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc.
  • medicinapropraxi.cz - Idiopatické střevní záněty z pohledu praktického lékaře. Medicína pro praxi. MUDr. Petr Huvar
  • healthline.com - Everything You Want to Know About IBS. Healthline. Jaime Herndon, MS, MPH, MFA
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané